Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Krzyż i półksiężyc

Chrześcijanie prześladowani na Bliskim Wschodzie

Prześladowania chrześcijan w krajach muzułmańskim są takim samym skandalem, jak prześladowania muzułmanów w świecie nieislamskim.

Od tygodni jesteśmy bombardowani ponurymi doniesieniami o prześladowaniach chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku, a ostatnio w Egipcie. W Iraku i Egipcie muzułmańscy ekstremiści nękają wyznawców Kościołów niezależnych od Watykanu. Jednak papież Benedykt XVI upomniał się o ich prawa obywatelskie. Tak samo upomina się papież o prawa arabskich katolików.

Obrona pokojowych i praworządnych mniejszości religijnych to oczywistość w demokracji. Ale wyznawcy wartości demokratycznych mają prawo oczekiwać tego samego również w krajach niedemokratycznych, bo prawa człowieka – a do nich należy wolność wyznawania i praktykowania religii – są normą globalną, na której straży stoi (przynajmniej w teorii) ONZ. I tu zaczynają się schody.

Muzułmanie są słusznie uczuleni na przejawy dyskryminacji swej wiary w krajach niemuzułmańskich. Ale milczą, gdy w ich krajach dyskryminowane są mniejszości chrześcijańskie. Gorzej - muzułmańscy ekstremiści zachęcają do prześladowań chrześcijan, tak jak dzieje się to ostatnio w Egipcie. Te podwójne miary są nie do przyjęcia, jeśli mamy żyć w świecie bardziej przyjaznym ludziom.

Konflikty muzułmańsko-chrześcijańskie w świecie islamskim nie mają podłoża tylko religijnego. Niechęć wyrasta także z tarć na tle etnicznym, kulturowym i społecznym. Chrześcijanie są stygmatyzowali jako obcy, piąta kolumna Zachodu czy Watykanu, bogacze wyzyskujący naród. Rządy muzułmańskie powinny tym negatywnym stereotypom przeciwdziałać, tak jak rządy zachodnie starają się przeciwdziałać negatywnym stereotypom na temat muzułmanów.

Obrona prześladowanych chrześcijan nie jest mieszaniem się w wewnętrzne sprawy państw muzułmańskich, ani narzucaniem im wartości chrześcijańskich, lecz aktem solidarności ponad podziałami religijnymi w imię wartości uniwersalnych.

W tym sensie sprawa prześladowanych chrześcijan jest testem pokazującym prawdziwe oblicze świata muzułmańskiego. Dlatego warto odnotować, że znaleźli się muzułmańscy sprawiedliwi, którzy zgłosili się na ochotnika do ochrony egipskich Koptów obchodzących Boże Narodzenie. Na plakatach wypisali hasła: „Nie dla terroryzmu, tak dla współobywateli” oraz „Niech żyje krzyż i półksiężyc”. Wielu ich nie było, ale czasem nawet garstka wystarczy, by potrząsnąć milczącą  wobec nieprawości większością.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną