Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bomba na Domodiedowo

Zamach na lotnisku w Moskwie

materiały prasowe
W poniedziałek po południu na moskiewskim lotnisku doszło do wybuchu. Najprawdopodobniej był to samobójczy zamach.
Budynek nowoczesnej hali lotniska. Rozbudowanego w ostatnich latachsherrymain/Flickr CC by SA Budynek nowoczesnej hali lotniska. Rozbudowanego w ostatnich latach

Według rosyjskiego Ministerstwa zdrowia zginęło co najmniej 35 osób, a co najmniej 136 zostało rannych. Wybuch nastąpił przy stanowisku odbioru bagażu w hali przylotów. Trwa akcja ratunkowa. Na razie teren został odcięty przez służby bezpieczeństwa, które zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Zaostrzono kontrole w metrze, w którym w zeszłym roku doszło do dwóch zamachów (również atakującymi byli terroryści-samobójcy).

Po eksplozji odloty i przyloty zostały zatrzymane. Polskie linie lotnicze LOT nie latają na to lotnisko, a nasi rodacy trafiają na nie co najwyżej podróżując w głąb Federacji Rosyjskiej, więc są niewielkie szanse, że w zamachu ucierpieli Polacy.

Prezydent Rosji Dimitri Miedwiediew już zapowiedział w specjalnym oświadczeniu, że władze znajdą, zatrzymają i z bezwzględną surowością ukarzą sprawców.

Eksperci od terroryzmu zwracają uwagę, że lotnisko Domodiedowo to obiekt, który w ostatnich latach został zmodernizowany i mocno rozbudowany. Lotnisko obsługuje głównie ruch lokalny wewnątrz Federacji Rosyjskiej. To jest nowoczesny terminal, który zaprojektowano już po zamachach z 11 września 2001 roku, a więc spełniał wysokie standardy bezpieczeństwa. Być może właśnie dlatego stał się celem ataku - aby pokazać, że nawet najnowocześniejsza technika nie jest odporna na terrorystów samobójców.Inne zamachy w Rosji w ostatnich latach, materiały z POLITYKA.PL:

2010 rok
- Zamachy w moskiewskim metrze
– sprawcami byli prawdopodobnie samobójcy z Kaukazu.
- Zamachy w metrze – komentarz Krzysztofa Mroziewicza

2009 rok
- Zamachy nacjonalistów na pociąg Newski Ekspres
- W starzejącej się, skazanej na imigrantów Rosji, rosną napięcia na tle etnicznym. Koktajl Mołotowa – o wojującym rosyjskim nacjonalizmie pisze z Moskwy Dorota Ciosk


2008 rok
Samobójczynie z Czeczenii – kim są Szachidki – reportaż Igora T. Miecika

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną