„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Polin znaczy Polska

Wizyta Tuska w Jerozolimie

Jest jedna sprawa, która łączy polskich polityków ponad podziałami: współpraca z Izraelem.

Polin to po hebrajsku Polska. To słowo kojarzy się w Izraelu coraz lepiej. Po 1989 r. odbudowano kontakty dyplomatyczne i ludzkie między obu krajami. Każdy rząd i każdy prezydent działali w tym samym duchu. W sprawie Izraela zbudowano w polskiej polityce życzliwy konsens, co zdarza się rzadko. W ten nurt wpisuje się – i słusznie – obecna wizyta premiera Tuska.

Izraelski wizerunek Polski poprawia się z wielu powodów, ale jednym z ważniejszych jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Odkąd jesteśmy w Unii, obywatelstwo polskie nabrało dodatkowej atrakcyjności dla tych Izraelczyków, którzy mogą o nie występować.

Polska za niecałe pół roku obejmie przewodnictwo UE, co szczególnie interesuje rząd izraelski. Nie tylko dlatego, że oba kraje mają dobre stosunki gospodarcze i wojskowe. Także dlatego, że zmienia się sytuacja w świecie arabskim, prawdopodobnie na niekorzyść państwa izraelskiego. Polska jako przewodnicząca Unii będzie miała przez pół roku realny wpływ na politykę UE w kwestiach bliskowschodnich. Prawie na pewno nie poprze w tej roli posunięć o ostrzu antyizraelskim.

Obecna wizyta Tuska, Sikorskiego i Bartoszewskiego zbiegła się z rewoltami arabskimi. I z zaostrzeniem, wbrew oczekiwaniom USA i Europy, polityki izraelskiej na terytoriach okupowanych. Państwo izraelskie ma duże problemy wizerunkowe ze swoją polityką w sprawie palestyńskiej.

Wspólne obrady premierów Netanjahu i Tuska w Jerozolimie, nieuznawanej przez zdecydowaną większość państw, także zachodnich, za stolicę Państwa Izrael nabierają w takim kontekście wymowy symbolicznej. Społeczność międzynarodowa odbierze to jako gest w obronie nie tylko państwa izraelskiego – co dobrze - ale także jego obecnej twardej polityki – co dyskusyjne.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną