Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kadafi mięknie?

Interwencja w Libii - możliwe?

Serce mówi, że planowane sankcje nie powstrzymają przelewu krwi w Libii. Europa, Stany Zjednoczone, społeczność międzynarodowa - krótko mówiąc: ktokolwiek - powinien spieszyć z pomocą Libijczykom. Przecież strzela do nich ich własny przywódca, i to jeszcze rękami najemników.

Rozum zaś podpowiada, że trudno sobie taką interwencję wyobrazić, przynajmniej w najbliższych dniach. Ameryka się nie bardzo garnie. Wprawdzie o wysłaniu sił szybkiego reagowania myśli Unia Europejska, miałyby ochraniać ewakuację obywateli UE m.in. z lotniska w Trypolisie i portów, do których przybijają europejskie okręty, tak dzieje się między innymi w kontrolowanym przez przeciwników reżimu Bengazi.

Szacuje się, że w kraju zostało jeszcze 5-6 tys. unijnych obywateli (i nawet 1,5 mln cudzoziemców w ogóle, głównie z Afryki), jednak brukselscy urzędnicy szykujący warianty europejskiej reakcji asekuracyjnie dodają, że do ewentualnego przerzucenia wojska na drugą stronę Morza Śródziemnego niezbędna jest solidna podstawa prawna. Czyli albo zgoda Muammara Kadafiego (raczej odpada) albo rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, też dość kłopotliwej do uzyskania, wymagającej wpierw postawienia sprawy, a następnie zgody jej stałych członków. W tym Chin, co do zasady dość ostrożnych, gdy chodzi o antyrządowe protesty. Akurat tym razem Chińczycy mogą wykazać znaczną elastyczność, bo w Libii pracowało dotąd bardzo wielu inżynierów i robotników z ChRL, ich także wywożą teraz chińskie statki i samoloty.

Tymczasem z relacji coraz liczniejszych korespondentów wyłania się przygnębiający obraz wojny domowej z całym jej bagażem: ofiarami, przez niektórych liczonymi w tysiącach, niepewnością cywilów, cudzoziemcami z ulgą opuszczających kraj oraz z zaciętością odsuwanego dyktatora, okopanego z wiernymi oddziałami w Trypolisie.

Jeszcze we wtorek zapowiadał, że chce umrzeć jak męczennik, ale teraz mięknie, ton jego czwartkowego wystąpienia nie był już aż tak bojowy. Wśród napływających informacji pojawiła się i taka – oczywiście niemożliwa do zweryfikowania – że Kadafi kazał przygotować do lotu swój samolot. Tak czy owak, wygląda więc na to, że to ostatnie dni Kadafiego, góra tygodnie. Rzesza tych, którzy wypowiedzieli mu posłuszeństwo jest zbyt liczna, lista krzywd zbyt długa, by tradycyjnie honorowi Libijczycy pozwolili mu się jeszcze przekupić.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną