Ujgurzy w uścisku Chin walczą o przetrwanie

Ujgurzy modlą się w ciszy
Dla milionów Ujgurów z Xinjiangu, najdalej wysuniętej za zachód prowincji Chin, nienasycony rozwój gospodarki azjatyckiego kolosa jest wyrokiem śmierci.
Ujgurska część miasta w Kargilik. Yusuf, kowal z dziada pradziada, wykuwa muzułmańskie półciężyce.
Katarzyna Wieder/Polityka

Ujgurska część miasta w Kargilik. Yusuf, kowal z dziada pradziada, wykuwa muzułmańskie półciężyce.

Rahmad, staruszek tak chudy, że na jego palcach widać każdą kosteczkę, przygląda się im w milczeniu. Maszerują w dziesięciu. Kiedy wznoszą nagle okrzyk bojowy, przypadają do ziemi i mierzą do niewidzialnego wroga, jest w ich oczach buta, zapiekłość. Ale jest też – strach. W końcu podnoszą się, zbierają pałki i tarcze, po czym dwójkami ruszają przed siebie, w każdej chwili gotowi do odparcia prawdziwego ataku. – Są jak okupacyjne wojsko. Wypychają nas, Ujgurów, z ziemi ojców – szepce Rahmad.

Chińskich żołnierzy można zobaczyć w każdym ujgurskim mieście. W Kaszgarze, Gomie i Hotan paradują w pełnym rynsztunku, niespokojnie rozglądając się dookoła. W Urumczi, stolicy Xinjiangu, muzułmańskiej prowincji Chin, wojsko zapuszcza się nawet na Erdaoqiao Market, ostatni ujgurski kwartał w mieście.

Późnym popołudniem Ujgurzy schodzą się tutaj na pilaw, czyli palący usta ryż z baraniną, herbatę, szklaneczkę jogurtu. Mówią, że wieloletni konflikt z chińskim najeźdźcą można opisać kilkoma zdaniami.

Według nich, stłoczeni na wschodnim wybrzeżu Chińczycy, coraz bardziej majętni i zachłanni, na gwałt potrzebują przestrzeni, ropy naftowej i gazu ziemnego, w co bogaty jest Xinjiang. Więc Ujgurzy, rugowani z urzędów i domów, spychani są na pustynię Takla Makan.

Statystyki potwierdzają tę tezę. Jeśli wedle spisu ludności z 1953 r. trzy czwarte mieszkańców Urumczi, przy garstce Chińczyków, stanowili Ujgurzy, dziś ta proporcja się odwróciła.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną