„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Rozmowa z Noémi Szécsi, węgierską pisarką

Noémi Szécsi zdobyła – jako pierwsza z Węgier – Europejską Nagrodę Literacką. Noémi Szécsi zdobyła – jako pierwsza z Węgier – Europejską Nagrodę Literacką. OLIVIER HOSLET/EPA / PAP

Viktor Orbán był symbolem nadziei po fatalnych rządach lewicy.
Węgrzy są narodem spragnionym szacunku i chwały, dlatego mogą stać się łatwym łupem każdego, kto im to obieca. Ów głód można tłumaczyć latami upokorzeń. Na Węgrzech utrzymuje się nastrój rozpaczy, a Orbán potrafi przedstawić się jako ktoś, kto wie, czego chce. Twierdzi, że jest gotów poświęcić swoje życie, aby zmienić Węgry w lepszy kraj. To Węgrom imponuje, chociaż wielu z nich popiera go nie z powodu jego programu, ale z braku innego pomysłu.

A socjaliści i liberałowie?
Po ośmiu latach ich rządów liberalizm i lewicowość rozpadły się na kawałki, a w tej próżni nikt nie jest w stanie sformułować nowego programu. Zresztą, tak naprawdę, socjaliści chcieli podobnych zmian co Fidesz, tylko się nie odważyli.

Największym problemem jest jednak brak charyzmatycznego lidera. Były socjalistyczny premier Ferenc Gyurcsány miał bystry umysł, autorytarną osobowość i duże zdolności retoryczne. Jednak został znienawidzony przez część Węgrów. Co mogą zaoferować socjaliści i liberałowie? Teraz to nudni, zmęczeni politycy bez siły i charakteru.

W Europie krytykowano przyjęcie słynnej ustawy medialnej. Jednak wielu intelektualistów oburzała reakcja zachodnich mediów, które porównywały Orbána do Hitlera i Łukaszenki.
W różnych okresach historycznych byliśmy atakowani przez Turków, Austriaków, Rosjan, Niemców i Sowietów. I nikt nie pospieszył nam z pomocą. Czego więc oczekujemy teraz? Że wszyscy ci cywilizowani ludzie z Europy przyjadą czołgami i będą bronić jednej połowy Węgier przed drugą? Apodyktyczność obecnych władz to nie problem prawa międzynarodowego. To nasi socjaliści i liberałowie sami stworzyli tego potwora.

A jak to jest z apodyktycznością Fideszu? Paul Lendvai, kolejny z emigracyjnych twórców protestujących przeciw Orbánowi, twierdzi, że rząd czeka na zakończenie prezydencji w UE i weźmie się do demontażu demokracji.
To wizja nie tylko paranoidalna, ale także ubliżająca Węgrom. Nie jesteśmy stadem baranów, które w każdej chwili można pozbawić demokratycznych instytucji. Nie jestem zadowolona z obecnej sytuacji. Jednak mam nadzieję, że będzie dobrze. Jesteśmy złaknieni stabilizacji finansowej i gospodarczej; to dzisiaj sprawa kluczowa.

W Polsce ukazała się powieść Noémi Szécsi „Ugrofinska wampirzyca”. W 2009 r. za powieść historyczną „Komunista Monte Christo” zdobyła – jako pierwsza z Węgier – Europejską Nagrodę Literacką.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną