Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Rozmowa z Noémi Szécsi, węgierską pisarką

Noémi Szécsi zdobyła – jako pierwsza z Węgier – Europejską Nagrodę Literacką. Noémi Szécsi zdobyła – jako pierwsza z Węgier – Europejską Nagrodę Literacką. OLIVIER HOSLET/EPA / PAP

Viktor Orbán był symbolem nadziei po fatalnych rządach lewicy.
Węgrzy są narodem spragnionym szacunku i chwały, dlatego mogą stać się łatwym łupem każdego, kto im to obieca. Ów głód można tłumaczyć latami upokorzeń. Na Węgrzech utrzymuje się nastrój rozpaczy, a Orbán potrafi przedstawić się jako ktoś, kto wie, czego chce. Twierdzi, że jest gotów poświęcić swoje życie, aby zmienić Węgry w lepszy kraj. To Węgrom imponuje, chociaż wielu z nich popiera go nie z powodu jego programu, ale z braku innego pomysłu.

A socjaliści i liberałowie?
Po ośmiu latach ich rządów liberalizm i lewicowość rozpadły się na kawałki, a w tej próżni nikt nie jest w stanie sformułować nowego programu. Zresztą, tak naprawdę, socjaliści chcieli podobnych zmian co Fidesz, tylko się nie odważyli.

Największym problemem jest jednak brak charyzmatycznego lidera. Były socjalistyczny premier Ferenc Gyurcsány miał bystry umysł, autorytarną osobowość i duże zdolności retoryczne. Jednak został znienawidzony przez część Węgrów. Co mogą zaoferować socjaliści i liberałowie? Teraz to nudni, zmęczeni politycy bez siły i charakteru.

W Europie krytykowano przyjęcie słynnej ustawy medialnej. Jednak wielu intelektualistów oburzała reakcja zachodnich mediów, które porównywały Orbána do Hitlera i Łukaszenki.
W różnych okresach historycznych byliśmy atakowani przez Turków, Austriaków, Rosjan, Niemców i Sowietów. I nikt nie pospieszył nam z pomocą. Czego więc oczekujemy teraz? Że wszyscy ci cywilizowani ludzie z Europy przyjadą czołgami i będą bronić jednej połowy Węgier przed drugą? Apodyktyczność obecnych władz to nie problem prawa międzynarodowego. To nasi socjaliści i liberałowie sami stworzyli tego potwora.

A jak to jest z apodyktycznością Fideszu? Paul Lendvai, kolejny z emigracyjnych twórców protestujących przeciw Orbánowi, twierdzi, że rząd czeka na zakończenie prezydencji w UE i weźmie się do demontażu demokracji.
To wizja nie tylko paranoidalna, ale także ubliżająca Węgrom. Nie jesteśmy stadem baranów, które w każdej chwili można pozbawić demokratycznych instytucji. Nie jestem zadowolona z obecnej sytuacji. Jednak mam nadzieję, że będzie dobrze. Jesteśmy złaknieni stabilizacji finansowej i gospodarczej; to dzisiaj sprawa kluczowa.

W Polsce ukazała się powieść Noémi Szécsi „Ugrofinska wampirzyca”. W 2009 r. za powieść historyczną „Komunista Monte Christo” zdobyła – jako pierwsza z Węgier – Europejską Nagrodę Literacką.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną