Świat

Szansa dla Serbii

Ratko Mladić zatrzymany. Nareszcie

Przez 14 lat nikt nie wiedział gdzie się ukrywa, snuto przypuszczenia, że uciekł do Rosji, na Białoruś, czy Bóg wie gdzie.

Tymczasem wygląda, że przez wszystkie te lata poszukiwań Mladić ukrywał się w Serbii, choć pod zmienionym nazwiskiem i nie w generalskim mundurze. Jego schwytanie to wielki sukces prezydenta Serbii, Tadicia, który wielokrotnie zapewniał międzynarodową społeczność, że gotów jest Mladićia wydać do Trybunału w Hadze, że go nie ukrywa i zależy mu na unormowaniu stosunków z Europą. Na przeszkodzie stała od lat sprawa Ratko Mladicia. Wiadomo było, że bez wydania generała Serbia pozostanie smutnym gettem na peryferiach Unii. Bez szansy na rozwój, otwarcie, nowych inwestorów. Że będzie się w marazmie pogrążać coraz bardziej. Że ludzie będą stąd emigrować nie widząc dla siebie przyszłości. Choć dla części nacjonalistów wciąż jest symbolem walki i patriotyzmu.

Jest nadzieja, że to się zmieni. Nasza dyplomacja stawia sobie ambitne cele na okres prezydencji przyspieszenia rozmów stowarzyszeniowych z państwami bałkańskimi właśnie. Świetnie, bo Serbia to środek Europy, ważne państwo w regionie i nie może być wciąż czarną dziurą. To szkodzi Europie, szkodzi Bałkanom.  Szkoda że prezydent Serbii nie przyjedzie do Warszawy na szczyt  prezydentów europejskich, zebrałby gratulacje.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną