Świat

Przełamać tabu

Rozmowa z Fernandem Henrique Cardoso

Fernand Henrique Cardoso: My nie mówimy, żeby nie walczyć z narkobiznesem. Mówimy, żeby to robić inteligentnie. Fernand Henrique Cardoso: My nie mówimy, żeby nie walczyć z narkobiznesem. Mówimy, żeby to robić inteligentnie. Valeria Goncalevez/AFP / EAST NEWS
Rozmowa z Fernandem Henrique Cardoso, prezydentem Brazylii w latach 1995–2002, inicjatorem kampanii na rzecz zmiany polityki narkotykowej

Jak narodziła się idea tej kampanii?
Z alarmującej sytuacji w Ameryce Łacińskiej. Zwłaszcza w Meksyku, Ameryce Środkowej i Kolumbii narkotyki zagrażają demokracji. Dotychczasowa strategia walki z narkotykami pod przywództwem USA i wspierana przez ONZ nie sprawdza się: produkcja nie maleje, konsumpcja rośnie. Zamiast koncentrować walkę na podaży, trzeba zająć się zmniejszaniem popytu.

Nie rehabilitujecie narkotyków?
My nie mówimy, żeby nie walczyć z narkobiznesem. Mówimy, żeby to robić inteligentnie. Wszystkie narkotyki szkodzą. Alkohol i papierosy też. Ale uzależnionych trzeba leczyć, bo to ludzie chorzy, a nie ścigać jak bandytów.

Komisja jest za dekryminalizacją czy za legalizacją?
Za dekryminalizacją. Prawne uregulowanie konsumpcji zalecamy jedynie w przypadku marihuany. Jednak każdy kraj musi sam zdecydować, jaka droga będzie najodpowiedniejsza. W Europie nie ma takiej przemocy związanej ze światem narko jak w Ameryce Łacińskiej. W krajach, gdzie jest przemoc, trzeba ostrożniej podchodzić do regulacji prawnej konsumpcji, choćby tylko marihuany.

Wasza kampania uderza w potężne lobby związane z walką z narkotykami.
Przełamanie tych wpływów będzie niezwykle trudne. Weźmy tylko producentów broni. W USA przy granicy z Meksykiem jest ponad 10 tys. sklepów z bronią. Kupują ją mafie narkotykowe, wwożą tę broń do Meksyku i za jej pomocą prowadzą wojnę z rządem i ze swoimi rywalami. A potem rząd USA domaga się od rządu Meksyku, żeby skończył wreszcie z tymi kartelami!

Kluczowym kłopotem będzie zmiana mentalności. Na przykład DEA została zaprogramowana jako agencja do walki takiej, jaka jest prowadzona dziś; podobnie agendy ONZ zajmujące się narkotykami. Przełamać ich opór nie będzie łatwo. Podobnie trudno będzie zmienić nastawienie społeczeństw. Chcemy pomóc w tym politykom, przełamując tabu.

Polityka 25.2011 (2812) z dnia 14.06.2011; Dossier: Narkotyki; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Przełamać tabu"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną