Świat

Projekt: partner

Związek partnerski jest projektem dla osób wolnych, równych, wyemancypowanych, dojrzałych. Można zatem powiedzieć – niech konstruują go sami wedle woli i potrzeb. Ale może potrzebny byłby jakiś ramowy, wspólny dla wszystkich projekt takiej umowy?

Majątek, czyli w polskich warunkach głównie mieszkanie, niech będzie wspólne, ale jak to się ma do gąszczu rozmaitych form półposiadania w rodzaju spółdzielczego prawa do lokalu czy przydziału kwaterunkowego? Czy bez udziału sądu da się ot tak, z dnia na dzień, podzielić przed chwilą jeszcze wspólny dobytek? Czy partnerowi można będzie zapisać spadek z pominięciem dzieci z pierwszego związku? Czy po rozwiązaniu umowy w grę wchodzą alimenty? Czy nowy partner bierze odpowiedzialność za dzieci; czy spadają nań obowiązki i prawa rodzicielskie? Czy można będzie rzeczywiście przyjść do partnera i powiedzieć: kochanie, wczoraj się ożeniłem, nasz związek jest nieważny?

Partnerstwo będzie musiało wpleść się w polski skomplikowany system prawny – od prawa podatkowego, przez rodzinne, po spadkowe – oparty na niepisanym, ale uchwytnym założeniu, że wszyscy żyjemy w wielopokoleniowych, zwartych, tradycyjnych rodzinach, gdzie brat kocha brata, gdzie matką jest też teściowa.

Nie sposób ustrzec się pytań i wątpliwości: jak w tym wszystkim zadziała związek partnerski, jak ten nowy byt wpłynie na polski pejzaż społeczny? Poszukiwaniu odpowiedzi na pytania natury – rzec można – technicznej, ale też głębszej refleksji socjologicznej poświęcimy cykl publikacji w najbliższych numerach POLITYKI.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną