Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Oslo, Utøya, szaleństwo

Tragedia w Norwegii

Obraz, jak zawsze przy takiej tragedii, jest w strzępach. Empatia każe myśleć o ofiarach i rodzinach ofiar. Reszta to spekulacje, rzecz w tym kontekście moralnie wątpliwa.

Jeśli potwierdzą się doniesienia, że zamachowiec jest jakimś fanatykiem, skrajnie prawicowym i chrześcijańsko-fundamentalistycznym i że działał w pojedynkę owładnięty swym fanatyzmem, mamy materiał do refleksji psychiatrycznej. Niewiele z niego wynika poza oczywistym ostrzeżeniem przed fanatyzmem na jakimkolwiek podłożu.

Zamachy norweskie przypominają Europie, że zabijać przypadkowych niewinnych ludzi potrafią nie tylko radykalni islamiści, lecz także „obrońcy cywilizacji białego człowieka”. Dorobią sobie usprawiedliwienie dla zbrodni z realnych konfliktów i problemów wynikających z tego, jak wygląda dziś nasz kontynent.

Rządy demokratyczne radzą sobie z tymi multikulturowymi wyzwaniami lepiej lub gorzej, ale to wymaga czasu, pieniędzy, kompromisu. Fanatyk nie ma czasu. On chce radykalnej zmiany natychmiast i za każdą cenę. Jeśli wcześniej nie był znany służbom bezpieczeństwa, szanse udaremnienia jego obłędnych planów są zerowe.

Zdrowie społeczne nie polega na izolacji mniejszości, tylko fanatyków.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka, siła spokoju. „Trzeba mówić więcej dobrych słów”

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną