Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Libia zasługuje na więcej

Wstyd. Milion złotych pomocy dla Libii?

Powołując się na źródła rządowe, PAP podała, że premier Donald Tusk – na ubiegłotygodniowej konferencji pod hasłem „Przyjaciele Libii” – miał zadeklarować pomoc humanitarną w wysokości miliona złotych. To gest niefortunny i niekonsekwentny.

Na początku interwencji w Libii, przed pół rokiem, premier stawiając Polskę z boku, radził, by angażowały się tam te państwa, które mają w tym interes. Dziś widać, że wszyscy chcą przymilić się nowej władzy i skorzystać na przyszłych libijskich kontraktach. Polsce takie zdroworozsądkowe podejście nigdy – ani w Iraku, ani w Afganistanie – nie wychodziło, zaś kwota przeznaczona na pomoc wzbudzi tylko ironiczne uśmiechy; już lepiej było obiecać szkolenia wojska albo policji czy też wysłać ekipę do zbudowania szkoły.

Ów milion to okazja, by przypomnieć o wizerunku Polski i Polaków w świecie. Chętnie podkreślamy, że jesteśmy krajem sukcesu, solidnym składnikiem wspólnoty europejskiej. Co prawda autostrady niedokończone, ale za to udana transformacja, sukcesy artystów i naukowców, pracowita młodzież za granicą – to nasza marka. Idą za tym obowiązki.

W polityce zagranicznej chętnie powołujemy się na solidarność i domagamy się solidarności od partnerów. Solidarności może się domagać państwo, które samo ją praktykuje. Może nawet mamy się za ludzi szczodrych, chętnie niosących pomoc innym. Liczby całkowicie przeczą takiemu wizerunkowi. W badaniach instytucji charytatywnych na świecie (World Giving Index) Polska plasuje się na bardzo odległym miejscu. Jeszcze gorzej wygląda porównanie konkretnych kwot pomocy humanitarnej. Wynika z niego, że Polska zawstydzająco skąpi grosza innym. Państwa, nawet nie najbogatsze, przeznaczają na taką pomoc kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy większe kwoty niż nasz rząd. Kompromitująco mała jest też liczba studentów zagranicznych na polskich uczelniach.

Czas przestać myśleć o sobie jako o kraju szczególnych nieszczęść, smutnego losu czy po prostu biednym, który pomoc zagraniczną odsuwa na czas, kiedy dogoni naprawdę bogatych. Z jednego miliona złotych niczego się nie da ukręcić, poza odrobiną wstydu.

Polityka 37.2011 (2824) z dnia 07.09.2011; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Libia zasługuje na więcej"
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną