Świat

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Pokojowy Nobel dla kobiet

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla powędrowała do rąk kobiet; dwóch Liberyjek Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee oraz Jemenki, Tawakkul Karman.

Laureatki uhonorowano za „walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa kobiet i pełnego udziału w procesie budowaniu pokoju". I choć brzmi to zawile, a laureatki nie są szerzej znane poza ich krajami to idea, za którą zostały nagrodzone jest znana i poruszana od lat. Już 11 lat temu Rada Bezpieczeństwa ONZ zawarła w swojej rezolucji zasadę „równego uczestnictwa i pełnego zaangażowania kobiet i mężczyzn we wszystkich działaniach związanych z utrzymywaniem i propagowaniem pokoju i bezpieczeństwa".

Tyle że teoria sobie, a praktyka sobie, i zasada ta rzadko kiedy jest przestrzegana. A tam, gdzie zapadają decyzję o zapobieganiu konfliktom i ich rozwiązywaniu, kobiet często nie ma w ogóle. To męskie grono postanawia, czy jeszcze łagodzić sytuację, czy raczej nie ma już na to szans, ani czasu i trzeba wysłać gdzieś wojska. A przecież wojna to nie tylko sprawa mężczyzn. Podczas walk ponad 70 proc. zabitych to ofiary cywilne - przeważnie kobiety i dzieci. Kobiety i dzieci coraz częściej biorą czynny udział w walkach na froncie, albo pracują jako personel medyczny. A te, którym uda się trzymać od wojny z daleka i tak padają jej ofiarą, często są gwałcone i zarażane np. wirusem HIV. One też, razem z dziećmi, stanowią największą grupę uchodźców. 

Ellen Johnson-Sirleaf stanęła na czele Liberii ponad pięć lat temu. Kraj był zniszczony zamachami stanu, dyktaturami i wojną domową, w której zginęło ponad 200 tys. z 3 mln Liberyjczyków. Ucierpiały m.in. dzieci, które musiały stać się żołnierzami. Kraj był w ruinie, a Johnson-Sirleaf często powtarza, że do tego doprowadziły wieloletnie rządy mężczyzn. Czy uda jej się podnieść Liberię, tak jak sobie założyła, to jeszcze się okaże. Ale walk na razie nie ma.  W 2006 r. została prezydentem m.in. dzięki działaniom Leymah Gbowee (drugiej z laureatek), której organizacja Masowy Ruch Kobiet Liberii na rzecz Pokoju poparła ją jednogłośnie. Wcześniej zmuszając autorytarnego prezydenta Charlesa Taylora do rozmów i pokojowego oddania władzy. Gbowee już jako nastolatka opiekowała się ofiarami wojny domowej i byłymi dziećmi-żołnierzami. Trzecia z nagrodzonych, Tawakkul Karman, mieszka i pracuje jako dziennikarka w Sanie. Od lat broni wolności słowa, działa na rzecz uwolnienia demonstrantów z aresztów i interweniuje w sprawie pokrzywdzonych przez władze mieszkańców wiosek.

Każda z nagrodzonych kobiet widziała ile zniszczeń i tragedii niesie wojna, dlatego chcą jej zapobiegać i wolą nie zostawiać tego tylko w rękach mężczyzn.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną