Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Wskrzeszanie ducha

David Cameron w przemówieniu na konferencji Partii Konserwatywnej z nostalgią wyrażał się o czasach, gdy „Brytania nie potrzebowała dmuchanych rękawków, by rządzić falami”.
Artykuł pochodzi z najnowszego 46 numeru tygodnika FORUM, w kioskach od 14 listopada.Polityka Artykuł pochodzi z najnowszego 46 numeru tygodnika FORUM, w kioskach od 14 listopada.

Sugerował, że kwestie takie jak bezpieczeństwo finansowe czy konieczność reformy służby zdrowia nie słały się cieniem, gdy budowano wielkość państwa. Zachęcał Brytyjczyków, by wskrzesili w sobie ducha, który pozwolił niegdyś Anglikom na odnalezienie swojej roli po upadku imperium.

Podobną wizję miał również Tony Blair. – Bardzo cenię i szanuję naszą historię – powiedział w przemówieniu w 1997 roku, ale uważał, że imperium brytyjskie nie powinno być przyczyną „ani przeprosin, ani dumy”. Miało być okazją do wykorzystania globalnych wpływów Brytanii. I kiedy Wielka Brytania i Francja, dawne imperialne potęgi, zaczęły w tym roku bombardować niegdyś okupowaną przez siebie Libię, na Bliskim Wschodzie rozległy się głosy mówiące o odrodzeniu europejskiego imperializmu.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Pusty Kościół. To już jest krach

Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.

Joanna Podgórska
04.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną