Świat

Wskrzeszanie ducha

David Cameron w przemówieniu na konferencji Partii Konserwatywnej z nostalgią wyrażał się o czasach, gdy „Brytania nie potrzebowała dmuchanych rękawków, by rządzić falami”.
Artykuł pochodzi z najnowszego 46 numeru tygodnika FORUM, w kioskach od 14 listopada.Polityka Artykuł pochodzi z najnowszego 46 numeru tygodnika FORUM, w kioskach od 14 listopada.

Sugerował, że kwestie takie jak bezpieczeństwo finansowe czy konieczność reformy służby zdrowia nie słały się cieniem, gdy budowano wielkość państwa. Zachęcał Brytyjczyków, by wskrzesili w sobie ducha, który pozwolił niegdyś Anglikom na odnalezienie swojej roli po upadku imperium.

Podobną wizję miał również Tony Blair. – Bardzo cenię i szanuję naszą historię – powiedział w przemówieniu w 1997 roku, ale uważał, że imperium brytyjskie nie powinno być przyczyną „ani przeprosin, ani dumy”. Miało być okazją do wykorzystania globalnych wpływów Brytanii. I kiedy Wielka Brytania i Francja, dawne imperialne potęgi, zaczęły w tym roku bombardować niegdyś okupowaną przez siebie Libię, na Bliskim Wschodzie rozległy się głosy mówiące o odrodzeniu europejskiego imperializmu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną