Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Ostatni rzut

Hiszpania: wybory wygrali konserwatyści

Hiszpanie, zmęczeni kryzysem i rozczarowani rządami lewicy, po ośmiu latach oddali władzę w ręce konserwatywnej Partii Ludowej (PP). Nowym premierem będzie Mariano Rajoy, który zamiast miesiąca miodowego i radości z wygranej, od razu musi ruszyć z kopyta.

Rajoy powinien zafundować Hiszpanom kilka niepopularnych reform, i to najlepiej - wszystkie naraz, bez względu na nastroje społeczne. Bo jak mówi jeden z hiszpańskich analityków, Hiszpania może jeszcze uniknąć katastrofy finansowej. Musi tylko wykonać manewr, który w amerykańskim futbolu nazywany jest „Zdrowaś Mario” i polega na tym, żeby w ostatniej chwili rzucić piłkę z dużej odległości, trafić i zdobyć punkt.

Hiszpania powinna dotrzymać zobowiązań unijnych, czyli w przyszłym roku zredukować deficyt budżetowy do 4,4 proc. PKB. Uda się to tylko wówczas, jeśli nowy rząd wprowadzi drastyczne cięcia w wydatkach publicznych i zaoszczędzi 30 mld euro (poprzednikom przez ostatni rok udało się oszczędzić 10 mld). Nie wiadomo jak to zrobią, bo w kampanii Rajoy zapowiadał obronę publicznej, darmowej edukacji i służby zdrowia.

Prawica musi też rozruszać gospodarkę. I tu znowu ten sam kłopot, bo w kampanii była mowa tylko o obniżeniu podatków, które według PP mają zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm i tworzenia nowych miejsc pracy. A dziś to chyba już zbyt mało, żeby wprowadzić hiszpańską lokomotywę w ruch. Hiszpania - obok Irlandii, Grecji, Portugalii i Włoch - balansuje na krawędzi bankructwa. Wzrost gospodarczy kraju nie przekracza nawet 1 proc. Dochody hiszpańskich gospodarstw domowych spadły w tym roku o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Prawie 5 mln Hiszpanów jest bezrobotnych. W 1,3 mln rodzin żadna osoba nie pracuje. Bezrobocie przekroczyło 22 proc., a na skostniałym rynku pracy sprawia nie ma rotacji. Zwolnienie osoby mającej posadę jest bardzo kosztowne, w rezultacie jedna trzecia Hiszpanów trzyma się swoich stanowisk, a pozostali są skazani na prace sezonowe lub bezrobocie.

Prawica już raz postawiła Hiszpanię na nogi. Pod koniec lat 90. konserwatywny rząd Jose Marii Aznara wprowadził dyscyplinę finansową , dzięki której Madrytowi udało się spełnić kryteria wejścia do strefy euro. Ale czy podobna terapia szokowa teraz zadziała, nie wiadomo. Wcześniej Europa kwitła i cieszyła się dużym zaufaniem. Dziś niemal we wszystkich europejskich krajach jest recesja. Nowy rząd stoi więc przed trudnym zadaniem, bo Hiszpanie cierpliwości mają już coraz mniej, a sytuacja w kraju – jak sam Rajoy przyznawał w czasie kampanii – w ciągu jednej nocy się nie zmieni.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

„Niewyczerpany żart”. Kultowa powieść w słabym przekładzie

„Niewyczerpany żart”, legendarna powieść Davida Fostera Wallace’a, wreszcie i u nas. Wyobraźnia i przenikliwość pisarza robią wrażenie, ale polski przekład nie brzmi przekonująco.

Justyna Sobolewska
26.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną