Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Oj, Brytanio

Brytyjskie "nie" dla ustaleń szczytu UE

Na polskiej prawicy "no!" premiera Camerona jest chwalone jako wzorowa obrona interesów narodowych. Ciekawe, że sami zainteresowani są mniej entuzjastyczni.

Poniedziałkowa debata w Izbie Gmin była gwałtownym starciem opozycji z szefem rządu. Wcale nie wszyscy deputowani uznali, że brukselskie weto Camerona służy interesom brytyjskim. Lider opozycji Ed Miliband uznał je za złe dla Brytyjczyków. Wicepremier Nick Clegg, liberalny koalicjant konserwatysty Camerona, też zmienił zdanie z początkowo aprobującego weto na negatywne.

Koalicja od tego pewno nie trzaśnie, lecz pęknięcia są głębokie. Jeszcze głębsze widać w City, gdzie wcale nie wszyscy finansiści zacierają ręce. Lepiej niż Cameron wiedzą, że Europa ma wpływ na kondycję brytyjskiego sektora finansowego i że może z tego różnie korzystać.

Niedobrze wygląda po wecie sprawa szkocka. Szkocki przywódca Alex Salmond twierdzi, że może ono i służy interesom Londynu, ale na pewno nie Edynburga. Jak wiadomo, Salmond nie wyklucza referendum w sprawie wyjścia z unii szkocko-brytyjskiej zawartej przedwczoraj, bo w 1707 r.

Jak Cameron chce wychodzić z Unii, niech pamięta, że Szkocja wyjdzie wtedy ze Zjednoczonego Królestwa, bo ma interesy szkockie, a te są zbieżne z jej ambicjami europejskimi.

I to jest chyba duchowe sedno sprawy. Szkoci lepiej niż Anglicy wyczuwają, że interesy narodowe nie muszą wykluczać interesów europejskich, a nawet mogą z nimi współgrać. Cameron zagrał krótką piłkę, pod rokoszan w partii i pod sondaże poparcia. Ale politykę robi się też na długą metę i dlatego Cameron nie będzie ani Churchillem ani nawet Heathem, który wprowadził UK do Wspólnoty Europejskiej w 1973 r. Szkoda Brytanii.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną