Świat

Vaclav Havel (1936 – 2011)

Vaclav Havel (1936 – 2011) zdjęcie z 1992 roku. Vaclav Havel (1936 – 2011) zdjęcie z 1992 roku. Tomki Nemec / ANZENBERGER / Forum
Nie żyje Vaclav Havel. Czeski polityk, dwukrotny prezydent tego kraju, a wcześniej dysydent i działacz opozycji antykomunistycznej.

Dorosłe życie zaczynał jako pisarz i dramaturg. Jego sztuki teatralne, dotykające problemów władzy i biurokracji oraz uwikłania jednostki w system, przesiąknięte są absurdem.

Aktywne życie polityczne rozpoczął w okresie praskiej wiosny (1968 r.), kiedy Czesi na krótko starali się zmienić komunizm w demokrację. W debatach publicznych nawoływał do stworzenia wolnego społeczeństwa. Po stłumieniu ruchu przez wojska Układu Warszawskiego został wyrzucony z pracy i miał zakaz publikowania. Działał dalej w podziemiu, za co wielokrotnie był więziony i przesłuchiwany. Był zwolennikiem tzw. Karty 77, czyli poparcia społecznego dla wprowadzenia w państwach socjalistycznych karty praw człowieka.

Po Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku był jednym z założycieli antykomunistycznego Forum Obywatelskiego. 29 grudnia 1989 r. został wybrany z jego listy prezydentem Czechosłowacji. Pełnił urząd do 1992, kiedy państwo podzieliło się na Czechy i Słowację, następnie po 1993 przez dwie kadencje pełnił urząd prezydenta Republiki Czeskiej. Do jego zasług należy wprowadzenia Czech do NATO i przygotowanie do akcesji do Unii Europejskiej.

Po odejściu z fotela prezydenta pozostał aktywny w polityce i jako pisarz oraz publicysta.  

Od lat podupadał na zdrowiu.

CZYTAJ TAKŻE: Recenzja fascynującego filmu o Havlu >>

O KSIĄŻCE: Wywiad-rzeka z Havlem >> TAKŻE: Fragment książki >>

HISTORIA: Jak Słowacy rozwiedli się z Czechami >>

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną