Świat

Nie lękajcie się

W Watykanie o grzechu pedofilii

To krok w dobrym kierunku. W Watykanie rozpoczyna się czterodniowa konferencja kościelna na temat pedofilii. Udział biorą przedstawiciele ponad stu krajowych episkopatów i zakonów. Ma być odczytane przesłanie Benedykta XVI.

Wszystko w reakcji na zeszłoroczny okólnik watykański polecający biskupom całego świata katolickiego wypracowanie wytycznych dla swoich diecezji w sprawach krzywd wyrządzonych przez duchownych niepełnoletnim w ich pieczy. Zaproszono grupę ofiar, które mają opowiedzieć uczestnikom o tym, co im zrobili ludzie, którzy z Bogiem na ustach gwałcili ich autonomię i godność.

Idea konferencji jest jednoznaczna: zero tolerancji dla nadużyć seksualnych w Kościele. W tym duchu mają być prowadzone spotkania z psychologami i duszpasterzami zajmującymi się skandalem pedofilii w Kościele. To komunikat do świata, że Watykan serio traktuje tę obrzydliwą sprawę. Nie lęka się mówić prawdy, potępia czyn, przeprasza ofiary, prosi o przebaczenie, ma program naprawy.

Ale są też znaki zapytania. Nie jest jasne, czy konferencja jest dostępna dla mediów. Ani czy Bendykt XVI pojawi się na niej osobiście, co by podwyższyło rangę zdarzenia i zwiększyło jego wiarygodność. Nie jest jasne, jak dobrano przedstawicieli pokrzywdzonych. Te wątpliwości być może zostaną rozwiane do końca konferencji. Jeśli nie, powstanie wrażenie, że ma ona jednak w jakimś stopniu charakter PRowski.

Ale nawet z tymi wszystkim wątpliwościami konferencja jest wydarzeniem pozytywnym. Bardzo jestem ciekaw, czy i jak odnotują ją polskie katolickie media, a zwłaszcza polscy biskupi, na czele z abp. Józefem Michalikiem, który pomniejszał wcześniej ujawnione przypadki księży pedofili, uważając widocznie, że to wymysły wrogów Kościoła w stylu komunistycznym i księży trzeba bronić, póki nie ma dowodów przestępstwa.

Po tej konferencji polscy wyznawcy tego rodzaju teorii spiskowych nie będą już mogli zasłaniać się brakiem jasnego stanowiska Watykanu. I Bogu dzięki.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną