Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Więzienie, banicja albo śmierć

Obaleni dyktatorzy nie mają się dobrze

Hosniemu Mubarakowi grozi kara śmierci. Hosniemu Mubarakowi grozi kara śmierci. Reuters / Forum
Los obalonych ostatnio dyktatorów nie wróży Asadom niczego dobrego.
Ben Ali uciekł z żoną do Arabii Saudyjskiej.Francois Lenoir/Reuters/Forum Ben Ali uciekł z żoną do Arabii Saudyjskiej.
Muammar Kadafi zginął z rąk libijskich rebeliantów.Solodunov Aleksey/EAST NEWS Muammar Kadafi zginął z rąk libijskich rebeliantów.

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak sam oddał władzę, a mimo to grozi mu kara śmierci. Jest oskarżony o śmierć 800 demonstrantów i łapówkarstwo, a jego synowie Gamal i Alaa odpowiadają za korupcję, za co grozi im 15 lat więzienia. Żonę dyktatora Suzanne zwolniono z aresztu po tym, jak oddała państwu majątek wart 3,4 mln dol. Nadal jednak żyje w dostatku w willi pod Kairem, korzystając z pensji męża w wysokości 15,5 tys. dol. Poukrywaną na świecie fortunę Mubaraków szacuje się na co najmniej na kilka miliardów dolarów.

Wśród obalonych najwięcej szczęścia miał dyktator Tunezji Ben Ali – uciekł do Arabii Saudyjskiej, gdzie jest bezkarny, gospodarze nie zgadzają się bowiem na jego ekstradycję. Nie może opuszczać królestwa, ale wiedzie tam dostatnie życie – jego żona przezornie wywiozła do Rijadu cały samolot złota. W Tunisie na parę prezydencką wydano zaoczny wyrok 35 lat więzienia za kradzież, bezprawne przywłaszczenie pieniędzy i biżuterii, sąd nałożył na nich również 45 mln euro grzywny. Gdyby Ali wrócił do kraju, byłby sądzony za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, zabójstwo, a także posiadanie broni i narkotyków.

Baszar Asad może znaleźć schronienie w Iranie, ale rozpętując krwawą wojnę domową, idzie w ślady Muammara Kadafiego. Dyktator Libii został zamordowany przez rebeliantów, to samo spotkało dwóch z jego synów. Wykształcony w Londynie Saif Islam, który tłumił rebelię w imieniu ojca, został pojmany, czeka na proces w Libii i grozi mu kara śmierci. Córka Aisza, synowie Hannibal i Mohamed oraz wdowa po Kadafim Safia uciekli do Algierii. Syn Saadi, jest poszukiwany za przywłaszczenie państwowej własności i zastraszenia z użyciem broni, uciekł jednak do Nigru, skąd bezskutecznie próbował przedostać się do Meksyku.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną