Obaleni dyktatorzy nie mają się dobrze

Więzienie, banicja albo śmierć
Los obalonych ostatnio dyktatorów nie wróży Asadom niczego dobrego.
Hosniemu Mubarakowi grozi kara śmierci.
Reuters/Forum

Hosniemu Mubarakowi grozi kara śmierci.

Ben Ali uciekł z żoną do Arabii Saudyjskiej.
Francois Lenoir/Reuters/Forum

Ben Ali uciekł z żoną do Arabii Saudyjskiej.

Muammar Kadafi zginął z rąk libijskich rebeliantów.
Solodunov Aleksey/EAST NEWS

Muammar Kadafi zginął z rąk libijskich rebeliantów.

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak sam oddał władzę, a mimo to grozi mu kara śmierci. Jest oskarżony o śmierć 800 demonstrantów i łapówkarstwo, a jego synowie Gamal i Alaa odpowiadają za korupcję, za co grozi im 15 lat więzienia. Żonę dyktatora Suzanne zwolniono z aresztu po tym, jak oddała państwu majątek wart 3,4 mln dol. Nadal jednak żyje w dostatku w willi pod Kairem, korzystając z pensji męża w wysokości 15,5 tys. dol. Poukrywaną na świecie fortunę Mubaraków szacuje się na co najmniej na kilka miliardów dolarów.

Wśród obalonych najwięcej szczęścia miał dyktator Tunezji Ben Ali – uciekł do Arabii Saudyjskiej, gdzie jest bezkarny, gospodarze nie zgadzają się bowiem na jego ekstradycję. Nie może opuszczać królestwa, ale wiedzie tam dostatnie życie – jego żona przezornie wywiozła do Rijadu cały samolot złota. W Tunisie na parę prezydencką wydano zaoczny wyrok 35 lat więzienia za kradzież, bezprawne przywłaszczenie pieniędzy i biżuterii, sąd nałożył na nich również 45 mln euro grzywny. Gdyby Ali wrócił do kraju, byłby sądzony za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, zabójstwo, a także posiadanie broni i narkotyków.

Baszar Asad może znaleźć schronienie w Iranie, ale rozpętując krwawą wojnę domową, idzie w ślady Muammara Kadafiego. Dyktator Libii został zamordowany przez rebeliantów, to samo spotkało dwóch z jego synów. Wykształcony w Londynie Saif Islam, który tłumił rebelię w imieniu ojca, został pojmany, czeka na proces w Libii i grozi mu kara śmierci. Córka Aisza, synowie Hannibal i Mohamed oraz wdowa po Kadafim Safia uciekli do Algierii. Syn Saadi, jest poszukiwany za przywłaszczenie państwowej własności i zastraszenia z użyciem broni, uciekł jednak do Nigru, skąd bezskutecznie próbował przedostać się do Meksyku.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną