Świat

Czy Grassowi wolno więcej?

Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

Są tacy, którzy uważają, że poecie wolno więcej. A nobliście jeszcze więcej. Chyba te czasy już mijają. Coraz częściej poecie, a zwłaszcza nobliście, wolno mniej.

Grass opublikował w prasie europejskiej coś w rodzaju pamfletu antyizraelskiego w literackiej szacie. Bohaterem pozytywnym czyni Iran i ostrzega, że atak atomowy Izraela może zetrzeć z powierzchni ziemi naród irański.

Takim samym językiem opowiadają przywódcy irańscy o Izraelu. To język, którego po wybitnym europejskim pisarzu się nie spodziewałem. Całkowite odwrócenie znaków. Problemem Bliskiego Wschodu nie jest już nuklearny sen o potędze ajatollahów, problemem jest istnienie jedynej w regionie demokracji typu zachodniego gotowej do samoobrony i sprzymierzonej z Zachodem.

Grass ma prawo komentować co i jak chce, lecz powinien tu szczególnie ważyć słowa. Przecież polityka Państwa Izrael nie jest wyłączona spod międzynarodowej dyskusji i krytyki. A widmo militarnej konfrontacji izraelsko-irańskiej spędza sen z oczu kanclerz Merkel i innym przywódcom zachodnim.

Ton antyizraelskiego moralisty w ustach Grassa brzmi fałszywie. Może wręcz antysemicko. Nie tylko dlatego, że pisarz zatajał swe dawne nazistowskie sympatie. Także dlatego, że należy do narodu, który wydał i poparł hitleryzm winny zagłady Żydów europejskich.

Dlatego Grassowi w sprawie Izraela wolno mniej.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną