Świat

Nikolić za Tadicia

Zaskoczenie po wyborach prezydenckich w Serbii

Serbia jest w szoku. Prezydentem kraju we wczorajszych wyborach został Tomislav Nikolić. Pokonał Borisa Tadicia, któremu wszystkie sondaże dawały zwycięstwo w drugiej turze wyborów.

Nikolić, kiedyś członek ultra nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej, a nawet jej wiceprzewodniczący w czasie gdy lider, Vojislav Szeszelj przebywał w areszcie Trybunału Karnego w Hadze, był też wicepremierem federacyjnego rządu Jugosławii za czasów Slobodana Miloszevicia (1999 – 2000). Radykałów opuścił dopiero w 2008 roku i założył własną partię, Serbską Partię Postępową, odbierając SRS większość członków i zwolenników. O fotel prezydenta walczył w 2004 i 2008 roku, ale wtedy pokonał go Boris Tadić, proeuropejski i obiecujący reformy oraz powrót Serbii do europejskiej rodziny. Nikolić był antyeuropejski, dopiero niedawno zmienił kurs, zapowiedział, że Serbia nie zejdzie z obranej drogi, ale trudno powiedzieć czy to zmiana „na zawsze” czy wywołana jedynie potrzebą chwili.

Serbia, rządzona przez Tadicia została kandydatem do UE. Udało się to z niemałym trudem, bo należało oddać do Hagi zbrodniarzy, Karadzicia i Mladicia oraz unormować stosunki z sąsiadami, zwłaszcza z Chorwacją i Kosowem, które w 2008 r. ogłosiło niepodległość i którego Serbia jako państwa nie uznaje. Niestety, sytuacja gospodarcza Serbii jest bardzo trudna, bezrobocie sięga 25 proc., brak zagranicznych inwestorów, inflacja, drożyzna, emigracja młodych. Grecki kryzys dodatkowo odcisnął się na gospodarczych kłopotach Belgradu. I to zapewne sytuacja gospodarcza zdecydowała, że Serbowie zagłosowali na Nikolicia, że elektorat Tadicia nie poszedł, w dużej części, do urn.

Wybór Nikolicia nie napawa optymizmem. Nie wiadomo, czy proeuropejski kurs nie będzie spowolniony, a nawet zatrzymany. Wynik wyborów prezydenckich będzie mieć także wpływ na koalicję rządową i wybór premiera kraju (wskazuje go prezydent). W wyborach parlamentarnych, 6 maja zwyciężyła także partia Nikolicia. Jednak Tadić, którego demokratyczna koalicja zajęła drugie miejsce zapowiedział, że utworzy alians z socjalistami, którzy zdobyli 44 mandaty. Powstałaby większość w Skupsztinie. Dziś Tadić zapewnia, że nie obejmie funkcji premiera. To oznacza, że populiści z z ugrupowania Nikolicia mogą zdobyć także to stanowisko, podczas gdy ugrupowanie Tadicia przejdzie do opozycji. Gorszy scenariusz dla Serbii trudno by wymyślić.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną