Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Syryjski pat

Koniec planu Annana

Plan Kofiego Annana miał przynieść Syrii wytchnienie od starć między siłami rządu a opozycji. Problem w tym, że zawieszenia broni od początku nie miała zamiaru przestrzegać żadna ze stron.

Planu Annana już w zasadzie nie ma. Po sobotniej maskarze w mieście Hula niedaleko Homsu, gdzie siły Asada zabiły co najmniej 92 osoby, w tym 32 dzieci Wolna Syryjska Armia ogłosiła, że nie może dłużej przestrzegać zawieszenia broni (choć przecież od wielu tygodni toczyła walki z rządem), chyba że natychmiast zostanie przerwana przemoc ze strony reżimu. WSA mówi wprost: jeśli Rada Bezpieczeństwa nie podejmie pilnych kroków w celu ochrony ludności cywilnej, plan Annana pójdzie w diabły. To oczywiste zaproszenie do interwencji w Syrii, ale wciąż trudno wyobrazić sobie, by do niej doszło.

Głosy słusznego oburzenia i potępienia płyną z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, jednak po kilkunastu miesiącach „rozwiązań dyplomatycznych” widać już, że słowa nie rozwiążą tego konfliktu. A życie w Syrii staje się coraz bardziej nieznośne. Rząd kontroluje już w zasadzie tylko duże miasta (choć i tu co rusz wybuchają bomby), prowincje tylko wtedy, gdy stacjonują tam jego wojska, a przecież żadne państwo nie ma tylu żołnierzy, by obstawić każdą wieś jednostką pancerną.

Po drugiej stronie barykady nie jest lepiej. Rozproszona, gorzej uzbrojona i mniej liczna opozycyjna armia nadal nie jest w stanie pokonać wojsk Asada. Wizerunkowo opozycja też sporo traci poprzez spory w politycznym parasolu rewolucji, jakim jest Syryjska Rada Narodowa. W ostatnich miesiącach kilku czołowych polityków odeszło z Rady, a jej przywódca, mający duże poparcie Bractwa Muzułmańskiego, ale coraz słabsze poparcie syryjskiej ulicy, podał się do dymisji.

Reżim Baszara Asada jest wciąż zbyt silny, a opozycja syryjska zbyt słaba, by w Syrii szybko doszło do przełomu. Rewolucja może pożreć jeszcze wiele dzieci, jeśli świat nie podejmie bardziej zdecydowanych kroków niż kolejne deklaracje czy święte oburzenie.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną