Świat

Teraz Hiszpania

Kolejna faza kryzysu w strefie euro

Pakt fiskalny zaostrzający dyscyplinę budżetową w strefie euro poparło 60 proc. Irlandczyków. Irlandia była jedynym krajem, który zarządził referendum nad nową umową (pozostałe ratyfikują pakt w parlamentach), na dodatek w przeszłości wetowała traktaty unijne.

Ale tym razem nie miała wyboru: gdyby Irlandczycy odrzucili pakt, ich kraj w przyszłości nie mógłby liczyć na wypłaty z funduszu ratunkowego, dzięki którym dziś utrzymuje wypłacalność. Dobre wieści z Dublina nie zdołały jednak powstrzymać tygodniowych spadków na giełdach i rynku walut. Z paktem czy bez niego, strefa euro wchodzi właśnie w kolejną fazę kryzysu.

W dzień irlandzkiego referendum dwuletnie obligacje Niemiec po raz pierwszy w historii osiągnęły ujemną rentowność. Rząd w Berlinie nie tylko nie płaci odsetek od nowego długu, ale to inwestorzy płacą za możliwość zdeponowania kapitału w niemieckich papierach. Wycofują pieniądze z akcji i mniejszych walut (m.in. złotego), ponieważ boją się częściowego bankructwa Hiszpanii. Rentowność jej 10-letnich obligacji zmierza do 7 proc., przy których Grecja, Irlandia i Portugalia brały pakiety ratunkowe (bailout), a rząd w Madrycie ma powody, by wystąpić o pomoc. Przejął grupę Bankia, ale nie ma 19 mld euro na jej rekapitalizację.

Czwarty bailout byłby ogromnym ciosem w wiarygodność strefy euro, dlatego sama Hiszpania domaga się ratunku jedynie dla banków. Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) mógłby wpompować brakujące miliardy bez narzucania rządowi oszczędności, które ten i tak wprowadza. Kłopot w tym, że ESM zacznie działać dopiero latem, a wcześniej strefę euro czekają powtórne wybory w Grecji. Jeśli Ateny zrobią krok w stronę opuszczenia strefy euro, cała uwaga przeniesie się na nie. Ale jeśli wybory przedłużą tylko grecki paraliż polityczny, Hiszpania zostanie zmuszona do pełnego bailoutu.

Polityka 23.2012 (2861) z dnia 06.06.2012; Komentarze; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Teraz Hiszpania"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną