Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Obcy na ziemi obiecanej

Izrael buduje obóz dla nielegalnych imigrantów

Izraelski żołnierz z uchodźcą z Sudanu, próbującym nielegalnie przekroczyć granicę. Izraelski żołnierz z uchodźcą z Sudanu, próbującym nielegalnie przekroczyć granicę. DAVID BUIMOVITCH/AFP / EAST NEWS
W ciągu pięciu lat do Izraela wjechało 60 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. W miastach mnożą się na nich ataki, skrajna prawica żąda deportacji, a rząd poszedł na całość: buduje obozy internowania.
Przez ponad pięć lat rząd Izraela przymykał oczy na nielegalną imigrację z Sudanu i Erytrei. Teraz przybysze stają się kozłem ofiarnym rządzącej koalicji.Baz Ratner/Reuters/Forum Przez ponad pięć lat rząd Izraela przymykał oczy na nielegalną imigrację z Sudanu i Erytrei. Teraz przybysze stają się kozłem ofiarnym rządzącej koalicji.

Pożar wybuchł w niedzielę 3 czerwca, dokładnie o trzeciej po północy. Nieznani sprawcy zatarasowali bramę dwupiętrowej rudery przy ulicy Jaffo w Jerozolimie, więżąc w niej nielegalnych, ciemnoskórych lokatorów. Na frontowej ścianie zostawili po sobie graffiti: „Precz z obcymi!”. Policja nie próbowała nawet znaleźć podpalaczy. Byłoby to szukanie igły w stogu siana. Imigranci z Afryki nie mają w Izraelu przyjaciół.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Obcy na ziemi obiecanej"
Reklama