Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Marsz na Brukselę

Młodzi ruszcie w obronie Europy!

Grecja może opuścić strefę euro już we wrześniu, Hiszpania rozważa wniosek o pełen pakiet ratunkowy, tymczasem Europejski Bank Centralny szykuje się do wznowienia zakupu obligacji Włoch.

Przywódcy machają z wakacji i jak zawsze zapewniają, że nie pozwolą na rozpad strefy euro. Jeden Mario Monti zdobył się na szczerość. „Słowa nadziei będzie można skierować do młodych dopiero za kilka lat” – rzekł premier Włoch. Dzisiejszych 20-latków, którzy zmagają się we Włoszech z 36-proc. bezrobociem, nazwał „straconym pokoleniem”, a swoje wysiłki sprowadził do „ograniczania strat”.

Cokolwiek uchwalą w tym tygodniu rządzący, choćby postanowili jutro połączyć budżety i dodrukować miliardy euro, największej blizny kryzysu już nie usuną. Średnio 20 proc. młodych Europejczyków nie ma pracy, w Hiszpanii i Grecji aż 52 proc. Jeśli praca wraca, jak w Wielkiej Brytanii, to w postaci umów czasowych – ratunkiem dla straconego pokolenia staje się prekariat, klasa stale zagrożona bezrobociem i biedą. Na Bliskim Wschodzie wystarczyło 26 proc. bezrobocia młodych, by puścić w ruch arabskie rewolucje. W Europie nie ma kogo obalać, ale słowa Montiego to pośrednio kapitulacja demokracji w starciu z kryzysem.

Regres młodych amortyzują jeszcze systemy społeczne, zwłaszcza sute emerytury rodziców, którzy utrzymują dzisiejszych prekariuszy. Ale co będzie, gdy ich zabraknie albo gdy rządy Grecji, Hiszpanii czy Włoch sięgną do kieszeni emerytów? Zamiast obozować w stolicach przeciwko kapitalizmowi, młodzi powinni ruszyć na Brukselę z demonstracjami w obronie Europy. Młodzi Włosi i Hiszpanie powinni żądać od polityków jak najszybszej integracji gospodarczej, a młodych Niemców wzywać do solidarności, na którą nie stać ich rodziców. Zanim sami wyrosną na pokolenie stracone nie tylko dla dobrobytu, ale także dla demokracji.

Polityka 31.2012 (2869) z dnia 01.08.2012; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsz na Brukselę"
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną