Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Metody Cyryla

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi: od skandalu do skandalu

Patriarcha Cyryl I podczas nabożeństwa wielkanocnego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Patriarcha Cyryl I podczas nabożeństwa wielkanocnego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Sergey Pyatakov/RIA Novosti / EAST NEWS
Polityk, menedżer czy duchowny? Nad patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, który będzie gościł w Polsce, zbierają się czarne chmury.
W lutym zamaskowane aktywistki z anarchistycznej grupy Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i pląsały przed ołtarzem w rytm punkowej piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”.Mitya Aleshkovsky/Forum W lutym zamaskowane aktywistki z anarchistycznej grupy Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i pląsały przed ołtarzem w rytm punkowej piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”.

Srebrnego Kalosza otrzymuje Władimir Gundiajew” – ogłosiła najsłynniejsza rosyjska celebrytka, a od niedawna także opozycjonistka, Ksenia Sobczak. Nagroda za wpadkę w show-biznesie trafiła w tym roku do nietypowego adresata. Gundiajew to świeckie nazwisko patriarchy Moskwy i Wszechrusi – Cyryla I. Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) wyróżniono za „niepokalane zniknięcie zegarka”. Afera zegarkowa zaczęła się trzy lata temu, krótko po tym, jak Cyryl objął tron patriarszy.

Polityka 32-33.2012 (2870) z dnia 08.08.2012; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Metody Cyryla"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021