Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Herman Van Rompuy przygotowuje reformę w wersji „light”

Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE. Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE. Unia Europejska
Van Rompuy proponuje utworzenie europejskiego ministerstwa gospodarki”, w ten sposób La Repubblica podsumowuje wstępny dokument przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej, który ma być omawiany na kolejnym szczycie 18 i 19 października w Brukseli.
materiały prasowe

Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE, wokół, jak to ujmuje gazeta, „czterech filarów”, a są to „większa integracja sektora finansowego, budżetu, polityki gospodarczej i wzmocnienia demokratycznej legitymizacji Unii”.

W zakresie integracji finansowej Van Rompuy proponuje wyjście poza obecnie omawianą unię bankową. Nie wspomina już o „euroobligacjach”, ale mówi o „centralnym budżecie strefy euro”, który „mógłby obejmować ograniczoną emisję wspólnych papierów dłużnych”. Projekt jest jednak rozczarowujący, jeśli chodzi o integrację polityczną. Nie zawiera żadnych odniesień do modelu federalistycznego proponowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso w przemówieniu o stanie Unii, które wygłosił 12 września. W podsumowaniu La Repubblica dochodzi do następującej konkluzji:

Raport jest próbą znalezienia równowagi między nową dyscypliną i solidarnością, które mają prowadzić do przezwyciężenia kryzysu. Więcej władzy dla Brukseli nad budżetami krajowymi w zamian za europejskie papiery dłużne. Spowolnienie procesu, aby Angela Merkel mogła przekonać do niego polityków i obywateli niemieckich. Van Rompuy nie podejmuje jednak tematu reform traktatowych, obawiając się, że kanclerz Niemiec może zażądać nowych środków oszczędnościowych, jednocześnie nawołuje on do długich negocjacji w sprawie nowego traktatu w kwestiach euroobligacji i do opracowania mechanizmów wspólnych działań wobec zagrożeń, jednak w taki sposób, aby nie kolidować z terminem niemieckich wyborów parlamentarnych jesienią 2013 r.

***

Artykuł pochodzi z serwisu PRESSEUROP.EU

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną