Świat

Nie będzie emerytem

DSK zakłada firmę konsultingową

Dominique Strauss-Kahn próbuje uciec od oskarżeń i angażuje się we własny biznes. Czy to mu się uda? Dominique Strauss-Kahn próbuje uciec od oskarżeń i angażuje się we własny biznes. Czy to mu się uda? Maria Frolova/ITAR-TASS / Forum
Uwikłany w seksafery Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie zamierza pisać pamiętników, lecz wraca na scenę w nowej roli: założył firmę, która ma zajmować się międzynarodowym konsultingiem.

Dubbed Parnasse – tak ma nazywać firma założona przez Dominique’a Strauss-Kahna. Nazwa nawiązuje do greckiego pasma górskiego Parnasu, gdzie według mitologii znajdowała się siedziba Apollina, boga – patrona sztuki i jego muz. Firma Strauss-Kahna według gazety „The Telegraph” ma zajmować się doradztwem, konferencjami, informacjami w sprawach gospodarczych, społecznych i politycznych, a także działać na rynku nieruchomości zarówno we Francji, jak i za granicą.

Firma działa pod dobrym adresem – jej siedziba (według "The Telegraph") mieści się mieści się na Montparnassie w 14. dzielnicy Paryża, gdzie zresztą DSK mieszka po rozstaniu z żoną Anne Sinclair.

Za DSK od dawna ciągną się kłopoty (najpierw sprawa oskarżenia o gwałt na pokojówce w nowojorskim hotelu, zakończona jego uniewinnieniem; teraz jest oskarżony o stręczycielstwo w tzw. aferze hotelu Carlton). W środę prawnicy Strauss-Kahna – który przebywa na wolności dzięki 100 tys. euro kaucji - wnieśli o odrzucenie wszelkich zarzutów przeciwko niemu, sprawę odroczono do 28 listopada. Sam DSK złożył cztery miesiące temu przeciwko pokojówce pozew i domaga się od niej miliona dolarów za fałszywe zeznania i zszarganie jego reputacji, co zamknęło mu wiele możliwości zawodowych. Aresztowanie DSK w związku z zarzutami o gwałt na pokojówce na pewno zakończyło jego karierę polityczną - Strauss-Kahn musiał wycofać się z udziału w wyborach prezydenckich we Francji, w których do czasu ujawnienia skandalu był faworytem.

Pytanie jednak brzmi, czy człowiek z tak zszarganą reputacją może być wiarygodnym doradcą? Z drugiej strony, mimo zarzutów DSK zawsze do tej pory udawało się wyjść obronną ręką z wielu opresji. Może takie umiejętności są dziś w cenie?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną