„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Jak zwykle: będzie lepiej!

Zmiana pokoleniowa w Chinach?

materiały prasowe
Rozpoczynający się właśnie zjazd chińskich komunistów to rytuał, po którym nie należy oczekiwać sporu o idee czy dyskusji nad nowymi pomysłami. Ale przyniesie zmiany, od których zadrży Państwo Środka.

By zrozumieć długą drogę, jaką przeszła Chińska Republika Ludowa i jej władcy, należy odwiedzić szary, dwupiętrowy budynek z cegły w dawnej francuskiej dzielnicy Szanghaju. Po drodze mija się luksusowy salon jubilerski Harry Winston, szklane wieże i knajpy stanowczo zbyt drogie, by do nich wejść.

W 1921 r. 13 młodych Chińczyków zebrało się w tym domu, wówczas na skraju miasta, z widokiem na pola. Choć większość zatrzymała się na kwaterze w pobliskiej szkole dla dziewcząt jako grupa turystów z Uniwersytetu Pekińskiego, w programie nie mieli zwiedzania. W najściślejszej tajemnicy, z pomocą dwóch wysłanników Kominternu, opracowywali program powstałej właśnie Komunistycznej Partii Chin. Zagrożeni odkryciem przez policję uciekli do pobliskiego Jiaxing, gdzie na pokładzie statku wycieczkowego na Jeziorze Południowym dokończyli pierwszy kongres narodowy partii.

8 listopada spadkobiercy założycieli zgromadzą się w Pekinie na XVIII zjeździe i przekażą władzę nowemu pokoleniu przywódców z Xi Jinpingiem na czele. Komunistyczna Partia Chin (KPCh) to teraz największy i najpotężniejszy ruch polityczny świata, z ponad 80 mln członków; kontroluje jedną piątą populacji planety i drugą pod względem wielkości gospodarkę.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną