Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Fenomen teorii spiskowych

O istnieniu tajnych sił można się przekonać, chociażby przygladając się tajemniczej symbolice na banknocie dolarowym. Widnieje tam oko w trójkącie nad nieukończoną piramidą. Ta pogańska piramida – to niechybnie ów nowy, złowieszczy ład. O istnieniu tajnych sił można się przekonać, chociażby przygladając się tajemniczej symbolice na banknocie dolarowym. Widnieje tam oko w trójkącie nad nieukończoną piramidą. Ta pogańska piramida – to niechybnie ów nowy, złowieszczy ład. Hammer51012 / Flickr CC by SA
Niektóre teorie spiskowe są tak piękne, że aż chce się w nie uwierzyć.
Artykuł pochodzi z  46 numeru tygodnika Forum. W kioskach od poniedziałku 12 listopada.Polityka Artykuł pochodzi z 46 numeru tygodnika Forum. W kioskach od poniedziałku 12 listopada.

 1. Właściwie mamy obecnie rok 1715. Wczesnego Średniowiecza tak naprawdę nie było, Karol Wielki i Karolingowie – to wytwór fantazji. Okres 614 – 911 został zmyślony przez średniowiecznych kronikarzy, zapewne na polecenie cesarza Ottona III, który chciał sobie upiększyć drzewo genealogiczne. Z tą teorią wystąpił niemiecki historyk Heribert Illig w roku 1991. Oparł się on głównie na tym, że ze wspomnianego okresu nie zachowały się prawie żadne zabytki ani teksty. To, co przetrwało – to zdaniem Illiga falsyfikaty.

2. Reptilianie są wśród nas! To inna rasa, o cechach gadzich (reptile- to z ang. gad), która tylko umie dla zmyłki przybierać ludzką postać. Reptilianie wysysają nasza energie, a i krwia nie pogardza. Przybyli na Ziemię z Gwiazdozbioru Smoka. Chyba byli tu od dawien dawna, są dowody, bo już na starozytnych rzeźbach nie brak bogów o wężowych glowach. Niestety, reptilianie – osobniki zimne i wyrachowane, w odróżnieniu od ludzi – łatwo robią polityczne kariery. Podejrzewano, że np. cała rodzina Bushów – to reptilianie. A kumpela księżnej Diany słyszała od niej kiedyś, już po rozwodzie z księciem Karolem, że do tego gadziego gatunku należy cała brytyjska rodzina królewska.

3. Johna Lennona tak naprawdę zamordował słynny autor horrorów, Stephen King. Pisanina po prostu już mu nie wystarczała, przeszedł od słów do czynów. Rzekomy sprawca Mark David Chapman, to podstawiony kozioł ofiarny.

4. Wirus HIV został skonstruowany w tajnych laboratoriach CIA, aby wytępić czarnych za granicą, a w USA zdziesiątkować Afroamerykanów oraz gejów.

5. Przebieg wielu zaskakujących wydarzeń dowodzi, że jakieś tajne siły – czy to wolnomularze, iluminaci, Rotschildowie, czy Bilderberg – dążą do przejęcia władzy nad światem i wprowadzenia nowego ładu. O istnieniu tych sił można się przekonać, chociażby przygladając się tajemniczej symbolice na banknocie dolarowym. Widnieje tam oko w trójkącie nad nieukończoną piramidą. Ta pogańska piramida – to niechybnie ów nowy, złowieszczy ład.

Historycy na usługach rządzącego układu tłumaczą nieudolnie, że rysunek figuruje na oficjalnej pieczęci Stanow Zjednoczonych (a więc i tam spiskowcy dotarli!). Piramida w budowie – to budowa nowego państwa. Oko – to nie symbol masoński, a rzekomo od czasów baroku symbol Trójcy Świętej. Akurat.

6. W lipcu 1947 na ranczu blisko bazy lotniczej rozbiło się UFO. Żołnierze z bazy uprzątnęli szczątki. US Air Force zamiotło sprawę pod dywan. Nie wiadomo, co się stało z załogą UFO. Według niektórych relacji, jeden z kosmitów ocalał z katastrofy, ale był ciężko ranny i nie dało się go uratować. Inne, bardzo wiarygodne źródła mówią o kosmicie, żyjącym do tej pory w niewoli w jednej z baz. Pentagon oczywiście mataczy, twierdząc, że to, co spadło, to był balon meteorologiczny.

7. W Stambule przechowuje się mapę sporządzoną przez kosmitów, na której widać kontury kontynentów widziane z kosmosu, ale sprzed epoki zlodowacenia. Są tam zarysy Antarktydy bez lądolodu.

 

 

8. Zamordowanie prezydenta Johna F. Kennedy’ego to dzieło amerykańskich służb specjalnych, KGB,mafii, lub emigrantów kubańskich – do wyboru. Rola Lee Harveya Oswalda zostala zdecydowanie przereklamowana. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i kontrowersyjnych tez spiskowych, która znalazła wyraz w wielu książkach i w filmie Olivera Stone’a „JFK”.

9. Czy ktoś widział złoto, przechowywane w skarbcu w Fort Knox? Jeśli nie widział – to już nie zobaczy. Zostało zrabowane! A przecież do przewiezienia całego złota, zmagazynowanego w tej masywnej budowli, trzeba byłoby 500 wagonów towarowych!

W Forcie Knox znalazło się niegdyś całe zloto ściągnięte z terytorium USA, gdy w roku 1933 wprowadzono tam zakaz posiadania złotych monet i sztabek przez osoby prywatne – obywatele musieli je oddać za odszkodowaniem. Ale po latach, jak głosi uporczywa plotka, ze skarbu zostało niewiele. Wyprowadzali je stopniowo prezydenci Johnson i Nixon - i sprzedawali po dumpingowych cenach w Europie. Człowiekiem, który poznal tajemnicę pustego Fortu Knox, był szef MFW Dominique Strauss-Kahn. Przyszło mu za to drogo zapłacić: zapudłowali go na lotnisku, rzekomo za zgwałcenie pokojówki, i to był koniec jego kariery.

10. Renomowany amerykański Stanford Research Institute znalazł człowieka, którego cialo świeci w nocy. Wariant tej teorii: były wypadki samozapłonu ludzi. Taki czlowiek momentalnie, z nieznanego powodu stawał w płomieniach, a po chwili zostawała po nim tylko garstka popiołu.

11. Jitzhak Rabin – premier Izraela i laureat (wraz z Arafatem) pokojowej nagrody Nobla wiedzial, że wrogowie czyhają na jego życie. Dlatego na wszelki wypadek nakazał, by pistolety jego oficerów ochrony były naładowane ślepymi nabojami. Jednak Szimon Peres – minister spraw zagranicznych, także laureat Nobla – kazał zamienić ślepe naboje na prawdziwe. Był spiskowcem, czy chciał dobrze? Nie wiadomo. Ale w ten sposób w 1995 r. zamach na Rabina się powiódł.

12. Dopiero z wysokości co najmniej kilkudziesięciu metrów widać, że zagadkowe linie, zachowane od wieków na płaskowyżu Nazca w Peru, układają się w kształt różnych zwierząt – np. małpy, ptaka lub pająka. To dlatego, że płaskowyż służył niegdyż jako lądowisko kosmitów, dla których były to znaki orientacyjne. Z ziemi przecież tych rysunków nie widać.

13. Lady Diana Spencer została wraz z narzeczonym, Dodim Al Fayedem, zamordowana w paryskim tunelu Alma przez brytyjskie tajne służby. Wypadek w tunelu był wyreżyserowany – kierowcę Mercedesa, jakim jechali narzeczeni, oślepiono znienacka prosto w oczy snopem jaskrawego światła. Służby działały na rozkaz brytyjskiej rodziny królewskiej: Windsorowie dowiedzieli się, że Diana jest w ciąży, i nie chcieli dopuścić do tego, by przyszły król Anglii miał przyrodnie arabskie rodzeństwo. Jest to „w 99,9 proc. pewne” – jak twierdzi ojciec Dodiego, zamieszkały w Londynie arabski milioner Mohammed Al Fayed.

 

 

14. Kto podkopał firmę Opel, niszcząc popularność lubianego modelu Opla Manta? Konkurencja! To firma Porsche nie mogła znieść faktu, że Manta wyglądała jak rasowy wóz sportowy, a kosztowała niewiele. Takiego parweniusza trzeba było zniszczyć śmiechem! I koncern Porsche wynajął komika, który za pieniądze wymyślił 100 dowcipów na temat debili za kierownicą Manty i puścił je w obieg… Na przykład takie: Po czym poznać, że dana Manta ma automatyczną skrzynie biegów? Po tym, że kierowca wywiesza za okno lewą nogę. Albo: Francuz. Rosjanin i kierowca Manty idą na 10 lat do więzienia. Mogą wyrazić jedno życzenie. Francuz chce zabrać za kratki kobietę, Rosjanin 20 skrzynek wódki, kierowc a Manty – 20 kartonów Marlboro. Po 10 latach wychodzą na wolność. Francuz ma 10 dzieci, Rosjanin zatacza się, a kierowca Manty z papierosem w ustach pyta: czy ktoś nie ma ognia? Albo: Manta staje na światłach obok wózka inwalidzkiego. Kierowca Manty wychyla się z okna. Ty, ile koni ma twoja bryka? - Góra jednego! Odpowiada inwalida. –Ty idioto, to równie dobrze mógłbyś chodzić piechotą!

Po latach okazało się, że teorię o intrydze koncernu Porsche wymyślili i puścili w obieg dwaj studenci szkoły filmowej. Potem obawiali się nawet, że koncern oskarży ich o pomówienie…

15. Paul McCartney tak naprawdę nie żyje, zastępuje go sobowtór. Można to poznać po tym, że na okładce albumu „Sgt. Pepper” ten sobowtór nosi naszywkę z literami OPD. A to przecież używany w Kanadzie skrót od „officially pronounced dead” – „oficjalnie uznany za zmarłego”.

16. Romans prezydenta Billa Clintona z ciemnowłosą stażystką Monicą Lewinsky w Białym Domu, to w istocie rzeczy „spisek amerykańskiej prawicy”. Taki pogląd wyraziła kiedyś żona prezydenta, Hillary Clinton, w wywiadzie dla „NBC Today”. W myśl tej teorii, rzekomo zakochana stażystka Monica miała uwieść oralnie Clintona, by można było go szantażować i wymuszać pożądane decyzje. Argument zwolenników teorii spiskowej: która zakochana dziewczyna, choćby nawet bardzo sentymentalna albo nieco niechlujna, nie daje do prania niebieskiej sukienki ze zdradzieckimi śladami spermy, tylko zachowuje je na pamiątkę?

17. W tajnym, nie figurującym na mapach ośrodku na Syberii Rosjanie szkolą dzieci o zdolnościach paranormalnych. Takie dzieci potrafią czytać w cudzych myślach, poruszać przedmioty nie dotykając ich, a nawet – jeśli tylko się należycie skoncentrują - zabić wskazanego wroga na odległość, samą siłą myśli.

18. Żydzi w Izraelu sprzedają palestyńskim dziewczętom gumę do żucia z afrodyzjakiem, by sprowadzić je na drogę grzechu.

19. Ku-Klux-Klan skrycie podporządkował sobie koncern tytoniowy Philip Morris, a już na pewno markę Marlboro. Dla spostrzegawczych, dociekliwych umysłów nie jest to żadna tajemnica. Wystarczy zauważyć, że czerwone płaszczyzny na pudełku Marlboro – z przodu, z tyłu i z boku – przypominają ksztaltem trzy litery K. Jest więc de facto udowodnione, że koncern tytoniowy – tak jak Ku -Klux –Klan – stawia sobie za cel świat wolny od Żydów, kolorowych, katolików i komunistów. A kto potrzebuje jeszcze dodatkowych dowodów, powinien w nazwie Marlboro zakryć wszystko poza pionowymi liniami liter M, l i b. Gdy będzie o północy wpatrywał się dość długo w te litery, najlepiej przez mgłę lub dymek z jakichś palonych ziół, powinien – jeśli nie jest kompletnie tępy – zauważyć, że te linie układają się w rysunek jednego stojącego, i jednego powieszonego Czarnego.

20. Kto ponosi winę za niszczycielski huragan Sandy? Już wiadomo: Barack Obama. Ustalił to na sto proc. amerykański kaznodzieja John McTernan. Jego stronę w internecie odwiedza 300 000 gości. Zdaniem natchnionego McTernana, karę na Stany Zjednoczone ściągnął mianowicie Obama swoim tolerancyjnym stosunkiem do homoseksualistow. „Kiedy naród legalizuje grzech, spada na niego wyrok Boży. Bóg nie niszczy jednak narodu od razu, ale najpierw go ostrzega”. Takim ostrzeżeniem był właśnie „Sandy”.

Zdaniem psychologów, w przypadku katastrof szczególnie silnie zaznacza się odczuwana przez ludzi potrzeba racjonalizacji, wyjaśnienia przyczyn, a zwłaszcza wskazania winnych. Wtedy wszystko staje się zrozumiale i proste. Niegdyś składano ofiary przebłagalne, palono czarown ice. Odkąd moda na stosy przeminęła, powstałej luki nie bardzo jest kim zastąpić – choć oczywiście starania trwają.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną