Świat

Premia za wpadkę

Pogłębia się kryzys w BBC

George Entwistle, dyrektor generalny BBC, ustąpił ze stanowiska po dwu miesiącach szefowania.

Doświadczony, zdolny, kreatywny, lubiany zaczął się piąć pod szczeblach korporacji ponad 20 lat temu. Pracował między innymi w flagowym programie informacyjno-publicystycznym BBC2 ,,Newsnight’’. I to właśnie wpadka „Newsnightu „zmusiła Entwistle’ a do zejścia z kapitańskiego mostka najpotężniejszej korporacji medialnej świata.

Poszło o materiał zarzucający politykowi współrządzącej obecnie Partii Konserwatywnej lordowi McAlpine’owi, że w latach osiemdziesiątych wykorzystywał seksualnie dzieci. Osoba obciążająca lorda oświadczyła po emisji materiału, że to nie o niego jej chodziło. Taka wpadka w tak prestiżowym programie to kolejny cios w autorytet BBC.

Pracowałem pewien czas w BBC w Londynie i z osłupieniem czytam najnowsze doniesienia o kryzysie standardów i procedur, z których korporacja słynęła. Sam się ich uczyłem w poczuciu, że to jakby przysłowiowy metr z Sevres w mediach i dziennikarstwie.

Ostatnie rewelacje i skandale pokazują jakąś inną BBC. W tle jest oczywiście wielka wpadka z zamiataniem pod dywan sprawy seksualnego drapieżcy, jakim okazał się megacelebryta Jimmy Savile. Materiał śledczy BBC na ten temat trafił na półkę. Za to już lecą w Korporacji kolejne głowy w kierownictwie.
Ale wpadka ,,Newsnightu’’ jest dodatkowo bulwersująca, bo sprawia wrażenie, że w Korporacji chciano przykryć skandal z Savilem rewelacjami o pedofilu konserwatyście. Tu zaczyna się już czysta polityka. BBC ma opinię, słusznie czy nie, nastawionej raczej lewicowo, więc taki atak na torysa, byłego skarbnika partii, wygląda fatalnie. Czy poleci więc także głowa Jeremy’ego Paxmana, super gwiazdy dziennikarstwa politycznego?

Prezes Entwistle ma dostać odprawę za dwa miesiące pracy w wysokości przyznanej mu rocznej pensji: 450 tysięcy funtów. Premier Cameron już to skrytykował, opozycja zażądała obcięcia odprawy o połowę. Kolejny cios wizerunkowy. Owszem, nie z takimi kryzysami BBC sobie radziła (na przykład z wojną iracką w tle), ale mam wrażenie, że w Korporacji idzie ku wielkiej zmianie. Kto wie, czy w ramach tego generalnego remontu następcą Entwistle’a nie zostanie ktoś całkiem spoza BBC?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną