Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Portoryko chce być w USA

Czy Portoryko zostanie 51. stanem USA? Czy Portoryko zostanie 51. stanem USA? ANA MARTINEZ/Reuters / Forum

Przy okazji amerykańskich wyborów przeprowadzono również referendum, w którym większość Portorykańczyków opowiedziała się za przyłączeniem swojej ojczyzny do USA. Wcześniej karaibska wysepka była tylko terytorium stowarzyszonym, jej mieszkańcy mieli amerykańskie obywatelstwo, ale nie mogli wybierać prezydenta, a ich delegat do Izby Reprezentantów nie miał prawa głosu. Zarówno Obama, jak i Romney już kilka miesięcy temu oznajmili, że „w pełni uszanują wolę Portoryko”, ale ostateczna decyzja, czy zostanie ono 51 stanem, należy do Kongresu. Ten jednak nigdy nie odrzucił takiej prośby (jako ostatnie zostały przyjęte Hawaje w 1959 r.), więc niedługo będzie trzeba dodać nową gwiazdkę do flagi.

Zmiana dokonuje się w atmosferze rosnących napięć etnicznych w USA. Południowe stany, które borykają się z nielegalną imigracją z Meksyku i Ameryki Środkowej, od kilku lat wprowadzają skierowane przeciw nim prawa, często ocierające się o rasizm, jak w ustawach z Alabamy czy Arizony. Tymczasem Latynosi stają się coraz ważniejszym elektoratem. Prawo głosu mają już 24 mln z nich, a co roku do tej grupy dołącza kolejne 600 tys. nowych wyborców. Żadna inna grupa etniczna w Ameryce nie może się pochwalić takim wzrostem. W przyszłości o przywództwie Ameryki mogą więc decydować Latynosi, a dołączenie Portoryko tylko ten proces przyśpieszy.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną