Świat

Portoryko chce być w USA

Czy Portoryko zostanie 51. stanem USA? Czy Portoryko zostanie 51. stanem USA? ANA MARTINEZ/Reuters / Forum

Przy okazji amerykańskich wyborów przeprowadzono również referendum, w którym większość Portorykańczyków opowiedziała się za przyłączeniem swojej ojczyzny do USA. Wcześniej karaibska wysepka była tylko terytorium stowarzyszonym, jej mieszkańcy mieli amerykańskie obywatelstwo, ale nie mogli wybierać prezydenta, a ich delegat do Izby Reprezentantów nie miał prawa głosu. Zarówno Obama, jak i Romney już kilka miesięcy temu oznajmili, że „w pełni uszanują wolę Portoryko”, ale ostateczna decyzja, czy zostanie ono 51 stanem, należy do Kongresu. Ten jednak nigdy nie odrzucił takiej prośby (jako ostatnie zostały przyjęte Hawaje w 1959 r.), więc niedługo będzie trzeba dodać nową gwiazdkę do flagi.

Zmiana dokonuje się w atmosferze rosnących napięć etnicznych w USA. Południowe stany, które borykają się z nielegalną imigracją z Meksyku i Ameryki Środkowej, od kilku lat wprowadzają skierowane przeciw nim prawa, często ocierające się o rasizm, jak w ustawach z Alabamy czy Arizony. Tymczasem Latynosi stają się coraz ważniejszym elektoratem. Prawo głosu mają już 24 mln z nich, a co roku do tej grupy dołącza kolejne 600 tys. nowych wyborców. Żadna inna grupa etniczna w Ameryce nie może się pochwalić takim wzrostem. W przyszłości o przywództwie Ameryki mogą więc decydować Latynosi, a dołączenie Portoryko tylko ten proces przyśpieszy.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną