Świat

Gaza pod ostrzałem

Nikomu nie zależy na wojnie

Allah jest wielki, ale nie aż tak wielki, aby mógł przekształcić dyplomację w skuteczną tarczę przeciw rakietom, które – w odwecie za ataki na osiedla i miasteczka izraelskie - spadają teraz jak grad na Strefę Gazy.

Gdy jedna z nich uśmierciła Ahmeda Dżabari, dowódcę zbrojnych jednostek Hamasu, Egipt odwołał swojego ambasadora w Tel Awiwie. Dopóki jednak prezydent Mohammed Morsi nie domaga się rewizji traktatu pokojowego, która anulowałaby demilitaryzację Półwyspu Synajskiego, premier Beniamin Netanjahu nie spędził ani jednej bezsennej nocy.

Gdy Jerozolima ogłosiła częściową mobilizację, Liga Arabska, chyba po raz pierwszy w historii, postanowiła zebrać się w Gazie. Nawet jeśli obradować będzie dniami i nocami, jej decyzje nie będą miały wpływu na możliwą eskalację zbrojnych działań. Rada Bezpieczeństwa ONZ wzięłą pod lupę ostatnie wydarzenia w tym rejonie, ale ponieważ posiedzenie było zamknięte, narazie nikt nie wie czy zaryzykuje jakąś rezolucję, która w każdym przypadku pozostanie wekslem bez pokrycia. Podobnie jak w przeszłości tak i teraz Bliski Wschód należy do tych części świata, w których logika i zdrowy rozsądek nie reżyserują gry aktorów krwawych dramatów.

Zniszczenia spowodowane izraelską akcją „Lany Ołów” wciąż jeszcze zostawiają ślady w gospodarce i w psychice Strefy Gazy. Liderzy Hamasu nie dążą do jej powtórki. Ich ambicje mają dzisiaj charakter polityczny; na fali Wiosny Arabskiej i w obliczu słabnących wpływów ich świeckich przeciwników w Ramalli, przy poparciu Bractwa Muzułmańskiego pragną przekształcić się w jedynego reprezentanta palestyńskich interesów. Ale wbrew powszechnie przyjętej opinii, Hamas nie jest jedynym gospodarzem tego obszaru.W Strefie Gazy działa kilka krańcowych ugrupowań wymykających się spod kontroli rządu. Ich hasłem jest dżihad za wszelką cenę. Tyle tylko, że cenę świętej wojny z państwem żydowskim płaci ludność cywilna po obu stronach granicy. Nie wydaje się, aby ktokolwiek był w stanie zmienić istniejący stan rzeczy – taki, który nie wyklucza zbrojnego starcia na szerszą skalę. Zwłaszcza po oświadczeniu Baracka Obamy, że „Izrael ma prawo do obrony swoich obywateli”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną