Świat

Poczekalnia

Dla Azji będzie to rok oczekiwania. Daleki Wschód będzie więc czekał na to, co zrobi północnokoreański satrapa Kim Dzong Un, nie brak nawet nieśmiałych nadziei, że zacznie powolutku otwierać swój kraj. Może tu wzorować się na Birmie, której obywatele będą wyglądać pierwszych owoców demokratyzacji. Już teraz Azja Środkowa zacznie tęsknić za amerykańską obecnością w Afganistanie i związanymi z nią funduszami dla środkowoazjatyckich rządów, ten strumień pieniędzy niebawem wyschnie. W Indiach, czekających na wybory parlamentarne w 2014 r., najczęściej słyszalne będzie wezwanie do reform, które wreszcie wyzwolą gigantyczny potencjał tkwiący w ponad miliardzie Hindusów. Na razie indyjską pogoń za Chinami ogranicza powszechna bieda, system kastowy, bałaganiarstwo i fatalne zarządzanie. Jesienią Indie będą miały swoje 5 minut, gdy wystrzelą sondę badawczą w kierunku Marsa.

Na razie zmagają się z falą protestów po zgonie brutalnie zgwałconej 23-letniej studentki. Przemoc wobec kobiet jest jednym z głównych problemów społecznych dzisiejszych Indii.

Polityka 01.2013 (2889) z dnia 01.01.2013; Ludzie i wydarzenia 2013 - świat; s. 12

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną