Świat

Co się nie wydarzy

Ameryka nie ograniczy dostępu do broni, mimo grudniowej tragedii w Newtown, gdzie z rąk szaleńca zginęło 27 osób, głównie dzieci. Łzy prezydenta Obamy na konferencji po tym wydarzeniu nic nie zmienią. Wciąż większość Amerykanów jest za nieograniczonym dostępem do broni. Newtown może mieć wręcz przeciwny efekt. Zwolennicy prawa do noszenia broni apelują teraz, aby w każdej szkole był strażnik uzbrojony w broń palną.

Strefa euro się nie rozpadnie. Mimo złorzeczeń spekulantów i proroctw ekonomistów czarnowidzów Grecja nie wystąpi w tym roku z unii walutowej. Europejski Bank Centralny stoi w gotowości, by skupować obligacje państw zagrożonych bankructwem, a jego szef ogłosił, że od euro nie ma odwrotu. Co nie znaczy, że kryzys zadłużeniowy szybko się zakończy – by to nastąpiło, musi wrócić wzrost. Do Ameryki już powoli wraca, to samo może stać się w tym roku w Europie. Z niespodzianek – możemy zobaczyć pierwsze pozytywne efekty bolesnych cięć i reform.

Turcja nie wznowi negocjacji członkowskich z Unią Europejską, a to może się skończyć zupełnym zawieszeniem unijnych aspiracji Ankary. Co prawda premier Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział niedawno, że Turcja poczeka na członkostwo do 2023 r., ale jeśli negocjacje nie ruszą w ciągu najbliższych 12 miesięcy, to i ta odległa data może być zagrożona. A nie ruszą, bo Unia nawet nie uwzględniła ich w kalendarzu na 2013 r.

Nie będzie wojny między Chinami a Japonią, choć morza między tymi krajami (Wschodnio- i Południowochińskie) kotłują się od śrub okrętów wojennych. W pesymistycznych scenariuszach konfliktu w tym regionie świata występują Chiny, Tajwan, Japonia, obie Koree, Filipiny, Wietnam, Malezja, a nawet maleńkie Brunei. Ale kolejnej wielkiej wojny nie będzie – sporne podmorskie dno, nawet z ropą i gazem, to zbyt niska stawka. I za dużo do stracenia.

Polityka 01.2013 (2889) z dnia 01.01.2013; Ludzie i wydarzenia 2013 - świat; s. 13

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną