„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Grecja: Polityczna burza wokół listy Lagarde

Na liście figurowało 2 tys. nazwisk właścicieli kont w Szwajcarii, w tym pierwotnie trzy osoby powiązane z rodziną byłego ministra finansów Grecji. Na liście figurowało 2 tys. nazwisk właścicieli kont w Szwajcarii, w tym pierwotnie trzy osoby powiązane z rodziną byłego ministra finansów Grecji. Sebastian Derungs/WEF / Flickr CC by SA
Mamy „wojnę wokół listy Lagarde”, obwieszcza To Ethnos.
materiały prasowe

Były minister finansów George Papaconstantinou, oskarżony o usunięcie nazwisk spokrewnionych osób z listy posiadaczy kont w Szwajcarii, wkrótce będzie przesłuchiwany przez komisję parlamentarną. Ale SYRIZA, koalicja radykalnej lewicy, otwarcie oskarża także Evangelosa Venizelosa, obecnego przywódcę Partii Socjalistycznej (PASOK) i byłego ministra finansów, o to, że on również chciał ukryć tę listę.

Według Ta Nea, ta „polaryzacja między partiami” może doprowadzić do rozpadu niektórych ugrupowań politycznych, zwłaszcza PASOK znajdującej się w samym centrum skandalu, której liczba zwolenników w okresie od wyborów w 2009 r. do 2012 r. spadła z 49% do 7% wyborców. „Partia wspierająca rząd koalicyjny oczekuje wsparcia premiera”, zauważa gazeta.

Ale „świat polityczny nakłada obowiązek publicznego prześwietlenia osobistości politycznych” wmieszanych w sprawę tej listy, tak uważa To Vima, "Sprawa ta odzwierciedla standardy moralne władzy i ujawnia postawy rozpowszechnione w zarządzaniu instytucjami państwa. Dla wielu obserwatorów skandal ten ujawnił podstawowe problemy polityczne kraju, który zasadza się na arbitralnych decyzjach rządzących i ochronie najwyżej postawionych. Jest więc rzeczą niezwykle ważną, aby winnych przywołać do odpowiedzialności, czy to karnej, czy też cywilnej, nie paraliżując przy tym działalności rządu, ani też odsuwać go od jego głównej misji, jaką jest ustabilizowanie gospodarki i doprowadzenie do jej dalszego rozwoju. [...] Rząd i partie polityczne, wszystkie partie polityczne, powinny chronić klimat stabilizacji gospodarczej, co nie oznacza, że nie będą objęte szczegółowym śledztwem wyjaśniającym wszystkie aspekty skandalu politycznego związanego z listą Lagarde".

Artykuł pochodzi ze strony Presseurop

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną