Świat

IQ 150 w pieluchach

Sprawne ponad miarę

materiały prasowe
Co zrobić z wybitnie rezolutnym dzieckiem? Zapisać je do Mensy.

Wkrótce po tym, jak Anthony Popa-Urria przyszedł na świat w Calgary, jego rodzina zauważyła, że jest dzieckiem wyjątkowo bystrym i wszystko go ciekawi. Nie miał jeszcze pół roku, gdy umiał rozpoznawać kolory. – Gdy skończył osiem miesięcy, pokazałam mu karty z napisami 1, 2, 3 lub A, B, C i wybierał tę, o którą prosiłam – mówi z dumą jego babcia Felicia Popa. W wieku 10 miesięcy recytował alfabet. W okolicach swych pierwszych urodzin zaskoczył najbliższych, odczytując na głos liczby z kalendarza w gabinecie lekarza rodzinnego.

Babcia i mama (Laura Popa) chciały dowiedzieć się czegoś więcej o przedwcześnie rozwiniętym intelekcie malca. Pojechały z nim do Londynu na wizytę u Joan Freeman, psycholożki specjalizującej się w ocenie dzieci niezwykle sprawnych umysłowo. Poddała ona Anthony’ego, który miał wtedy dwa lata i osiem miesięcy, badaniu obejmującemu test na iloraz inteligencji (IQ). Osiągnął niewiarygodny wynik 154 punkty.

Anthony, który w czerwcu 2012 r. skończył trzy lata, mówi teraz po angielsku i hiszpańsku, rozumie rumuński (jego ojciec Juan Carlos Urria jest Kubańczykiem, a Laura i jej rodzice pochodzą z Rumunii). Potrafi wymienić 60 państw i ich stolice. Jak mówi babcia, jeśli czegoś nie wie, sam szuka informacji. Od kiedy skończył półtora roku, czyta prawie wszystkie słowa i umie liczyć do tysiąca. Potrafi też włączyć domowy komputer i samodzielnie szukać w internecie. Co ma począć rodzina z tak zdolnym dzieckiem, za małym nawet na przedszkole? – Nie ma wielu możliwości dla takich maluchów – mówi Laura. – Pomyśleliśmy: „Osobami z wysokim IQ zajmuje się Mensa”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 1 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Dramat zwierząt w przygranicznej strefie

Nikt naprawdę nie wie, ile zwierząt ginie na granicy polsko-białoruskiej. Ani też jak będą się rozmnażać, gdy ich ścieżki godowe zostaną przecięte murem. Ani na jakich zasadach strzelać będą w tym rejonie myśliwi, którzy już się szykują „na granicę”.

Agnieszka Sowa
25.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną