Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Lek bez ulotki

Poprawa, która szkodzi

materiały prasowe
Kiedy ludzie zaczynają psychoterapię, nie mają pojęcia o jej ewentualnych skutkach ubocznych.

Było coraz lepiej. 38-letnia pacjentka zyskała większą pewność siebie. Przez wiele lat żyła w depresji, a teraz zaczęła chodzić na wędrówki, jeździła na nartach i poznawała nowych ludzi. Natomiast w jej małżeństwie działo się coraz gorzej. Mężatką była od 15 lat, małżonek znał ją tylko jako niepewną siebie, nieśmiałą niewiastę, która nie umiała wyrażać własnych potrzeb. W rezultacie kobieta się rozwiodła. Jej nowe szczęście okazało się jednak kruche. Były mąż przygruchał sobie wkrótce nową przyjaciółkę, a ona straciła dawnych znajomych i przyjaciół. Doskwierała jej samotność i wróciła depresja. Zaczęła myśleć o samobójstwie. Sądziła, że psychoterapia przyniesie w jej życiu trwałą poprawę, a znalazła się w jeszcze gorszej opresji.

– Przez długi czas ignorowano fakt, że psychoterapia może mieć niekorzystne skutki uboczne – mówi Eva-Lotta Brakemeier, psychoterapeutka z kliniki uniwersyteckiej we Freiburgu. Opiekowała się tą pacjentką w poradni. – Jak każde lekarstwo, psychoterapia może mieć skutki uboczne. Chodzi jednak o to, że nie ma ulotki informacyjnej, która by przed nimi ostrzegała. – Już od lat zwracam uwagę na ten problem, ale na razie niewiele zrobiono – mówi Jürgen Margraf, prezes Niemieckiego Towarzystwa Psychologicznego. – Nadal rozpowszechnione jest przekonanie, że terapia przynosi wyłącznie korzyści.

Ostrzeżenie przed kryzysem

Brakemeier chce zmienić ten stan rzeczy. Opracowała ankietę, dzięki której będzie można uchwycić skutki uboczne psychoterapii na oddziałach szpitalnych. W klinice we Freiburgu wypełniło ją już ponad 40 pacjentów, którzy z powodu ciężkiej, chronicznej depresji przeszli psychoterapię poznawczą.– 92 proc. pacjentów zgłasza skutki uboczne – mówi psycholożka. Ponad połowa podaje, że ich samopoczucie pogorszyło się w trakcie kuracji. 40–60 proc. pacjentów podjęło pod wpływem leczenia daleko idące życiowe zmiany, np. rozstali się z dotychczasowymi partnerami lub zmienili pracę.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 1 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną