Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Skreślił kuzynkę?

Czy minister Jeorjos Papakonstantinou złamał prawo czy padł ofiarą politycznych porachunków? Czy minister Jeorjos Papakonstantinou złamał prawo czy padł ofiarą politycznych porachunków? Aristidis Vafeiadakis/ZUMA Press / Forum

Grecki minister finansów, który negocjował pierwszy pakiet pomocowy dla swojego kraju, miał kryć swoich krewnych przed dochodzeniami policji skarbowej. W 2010 r. Jeorjos Papakonstantinou otrzymał spis Greków, którzy ukryli swoje fortuny w szwajcarskim oddziale banku HSBC. Listę przekazała mu ówczesna minister finansów Francji Christine Lagarde, ale dokument „zaginął” w jego resorcie. Minister twierdził, że przekazał go policji skarbowej, a winą obarczał urzędników. Teraz komisja śledcza greckiego parlamentu bada, czy sam Papakonstantinou zmanipulował listę, usuwając z niej troje krewnych.

Cała sprawa nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie dziennikarz, który w październiku opublikował szwajcarską listę. Aresztowano go pod pretekstem naruszenia prywatności oszustów, ale sąd w Atenach nakazał dziennikarza uwolnić. W ubiegłym tygodniu władze francuskie przesłały rządowi greckiemu kopię listy – tyle że na oryginale z Paryża figurują 2062 nazwiska, a nie 2059, jak na tej, która kursuje w Atenach. Trzy dodatkowe osoby to kuzynka byłego ministra, jej mąż i małżonek drugiej kuzynki. Sam Papakonstantinou twierdzi, że cała sprawa to polityczne porachunki.

Polityka 02.2013 (2890) z dnia 08.01.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną