Świat

Skreślił kuzynkę?

Czy minister Jeorjos Papakonstantinou złamał prawo czy padł ofiarą politycznych porachunków? Czy minister Jeorjos Papakonstantinou złamał prawo czy padł ofiarą politycznych porachunków? Aristidis Vafeiadakis/ZUMA Press / Forum

Grecki minister finansów, który negocjował pierwszy pakiet pomocowy dla swojego kraju, miał kryć swoich krewnych przed dochodzeniami policji skarbowej. W 2010 r. Jeorjos Papakonstantinou otrzymał spis Greków, którzy ukryli swoje fortuny w szwajcarskim oddziale banku HSBC. Listę przekazała mu ówczesna minister finansów Francji Christine Lagarde, ale dokument „zaginął” w jego resorcie. Minister twierdził, że przekazał go policji skarbowej, a winą obarczał urzędników. Teraz komisja śledcza greckiego parlamentu bada, czy sam Papakonstantinou zmanipulował listę, usuwając z niej troje krewnych.

Cała sprawa nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie dziennikarz, który w październiku opublikował szwajcarską listę. Aresztowano go pod pretekstem naruszenia prywatności oszustów, ale sąd w Atenach nakazał dziennikarza uwolnić. W ubiegłym tygodniu władze francuskie przesłały rządowi greckiemu kopię listy – tyle że na oryginale z Paryża figurują 2062 nazwiska, a nie 2059, jak na tej, która kursuje w Atenach. Trzy dodatkowe osoby to kuzynka byłego ministra, jej mąż i małżonek drugiej kuzynki. Sam Papakonstantinou twierdzi, że cała sprawa to polityczne porachunki.

Polityka 02.2013 (2890) z dnia 08.01.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną