Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zasiłki dla miliarderów

Dochodowa walka z biedą

materiały prasowe
Zamiast pomagać ubogim, Bank Światowy międzynarodowym korporacjom budować luksusowe hotele, supermarkety, kopalnie złota, ropociągi.

Akra to miasto pełne duszącego, czerwonego pyłu. Przez trzy miesiące może tu nie spaść nawet kropla deszczu, a pranie wysycha na sznurze w 15 minut. W tych warunkach nowy, pięciogwiazdkowy hotel sieci Mövenpick stanowi w zatłoczonej stolicy Ghany prawdziwą oazę, z przystrzyżonymi trawnikami, obficie podlewaną roślinnością i kelnerami w uniformach, którzy śmigając na wrotkach, serwują gościom wokół basenu drinki z lodem. Teren otacza betonowy mur, za którym zostały tłumy obnośnych sprzedawców, przepełniających ulice za dnia, i bezdomni, zalegający na chodnikach nocą.

Nasza misja

Mövenpick, otwarty w 2011 r., to typowy luksusowy hotel: 260 pokojów, 7 pięter i 1250 mkw. sklepów z włoskimi torebkami na wystawach po 2 tys. dolarów za sztukę. Pod jednym względem jest jednak wyjątkowy – budowę sfinansowano dzięki niecodziennej współpracy. Jednym z partnerów jest walczący z ubóstwem Bank Światowy, a drugim obracająca miliardami dolarów firma inwestycyjna Kingdom Holding Company, kontrolowana w dużej mierze przez saudyjskiego księcia Alwaleeda bin Talala.

Bank Światowy wniósł swoje udziały poprzez Międzynarodową Korporację Finansową (IFC) założoną w 1956 r. w celu przyznawania tanich pożyczek i finansowego wspierania prywatnego biznesu, którego działalność przyczynia się do poprawy sytuacji na planecie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną