Świat

Zasiłki dla miliarderów

Dochodowa walka z biedą

materiały prasowe
Zamiast pomagać ubogim, Bank Światowy międzynarodowym korporacjom budować luksusowe hotele, supermarkety, kopalnie złota, ropociągi.

Akra to miasto pełne duszącego, czerwonego pyłu. Przez trzy miesiące może tu nie spaść nawet kropla deszczu, a pranie wysycha na sznurze w 15 minut. W tych warunkach nowy, pięciogwiazdkowy hotel sieci Mövenpick stanowi w zatłoczonej stolicy Ghany prawdziwą oazę, z przystrzyżonymi trawnikami, obficie podlewaną roślinnością i kelnerami w uniformach, którzy śmigając na wrotkach, serwują gościom wokół basenu drinki z lodem. Teren otacza betonowy mur, za którym zostały tłumy obnośnych sprzedawców, przepełniających ulice za dnia, i bezdomni, zalegający na chodnikach nocą.

Nasza misja

Mövenpick, otwarty w 2011 r., to typowy luksusowy hotel: 260 pokojów, 7 pięter i 1250 mkw. sklepów z włoskimi torebkami na wystawach po 2 tys. dolarów za sztukę. Pod jednym względem jest jednak wyjątkowy – budowę sfinansowano dzięki niecodziennej współpracy. Jednym z partnerów jest walczący z ubóstwem Bank Światowy, a drugim obracająca miliardami dolarów firma inwestycyjna Kingdom Holding Company, kontrolowana w dużej mierze przez saudyjskiego księcia Alwaleeda bin Talala.

Bank Światowy wniósł swoje udziały poprzez Międzynarodową Korporację Finansową (IFC) założoną w 1956 r. w celu przyznawania tanich pożyczek i finansowego wspierania prywatnego biznesu, którego działalność przyczynia się do poprawy sytuacji na planecie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną