Świat

Polak pójdzie śladami Francuza

Początek debaty nad “małżeństwami dla wszystkich”

Przypadek sprawia, iż Francja i Polska debatują dziś w parlamentach nad podobnymi sprawami.

„Lecz wtenczas panowało takie oślepienie,
Że nie wierzono rzeczom najdawniejszym w świecie,
Jeśli ich nie czytano w francuskiej gazecie”
– pisał nasz wieszcz. Wygląda na to, że w sprawie związków partnerskich, tak szybko odrzuconych przez nasz Sejm, oślepienie panuje nie wtenczas, a właśnie dziś, wobec tego dobrze poczytać francuskie gazety. Przypadek sprawia, iż Francja i Polska debatują dziś w parlamentach nad podobnymi sprawami. Są i różnice: nasz minister sprawiedliwości jest mężczyzną, ich – kobietą. Nasz uważa, że związki partnerskie są niekonstytucyjne, ich, pani Christiane Taubira, oświadczyła na forum zgromadzenia, że – cytuję – małżeństwo staje się instytucją powszechną. I wreszcie najważniejsze, Francja, kraj o tradycjach katolickich, a nawet – jak to określają „najstarsza córka Kościoła” – związki partnerskie wprowadziła w 1999 r., a więc 13 lat temu. Warto przyjrzeć się francuskiej gazecie, gdyż ujawnia szokujące dla polskiej opinii liczby. Otóż w 1999 r. we Francji zawarto 6 tys. takich związków, a już w 2010 r. – 203 tys., a w sumie przez cały ten czas ponad milion! I co? I nic, na nikim to nie robi specjalnego wrażenia.

Jedziemy dalej. Na każde 4 małżeństwa we Francji przypadają 3 związki partnerskie. Czemu ludzie je zawierają? Wygląda na to, że robią to głównie ci, którzy nie planują dzieci. Mniej więcej połowa związków partnerskich (tzw. PACS) ludzi od 18 do 39 lat nie ma potomstwa. I teraz największa sensacja ogromna większość związków partnerskich – aż 95 proc. - wcale nie dotyczy homoseksualistów. To po prostu nowa instytucja społeczna, która z różnych przyczyn, na jakich omówienie w krótkim komentarzu nie ma miejsca, woli taką formę ułatwiającą życie.

W tej sytuacji pytanie do przeciwników tej instytucji w Polsce: „A co wam to przeszkadza?” jest bardzo zasadne. I na deser jeszcze jedno. Mimo tego miliona zawartych związków partnerskich we Francji, w tym pięknym kraju rodzi się najwięcej dzieci w Europie i znacznie więcej niż w Polsce. Czyż Mickiewicz nie miał racji?

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną