Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Muzeum zachłanności

Gabloty niezgody

materiały prasowe
Turcja żąda zwrotu zagrabionych starożytnych zabytków, grożąc wyrzuceniem zagranicznych archeologów. Berlin, który oddał już kamiennego sfinksa, drży o los innych skarbów.

Jeśli w Turcji dominuje teraz jakiś nastrój społeczny, to jest nim duma. Kraj owiany niegdyś złą sławą „chorego człowieka znad Bosforu” stał się potęgą. Jego znaczenie polityczne rośnie, a gospodarka przeżywa boom. Tylko w dziedzinie kultury kraina kebabów odgrywa jeszcze podrzędną rolę. Aby zmienić tę sytuację, rząd planuje budowę Muzeum Cywilizacji. Gmach o powierzchni 25 tys. mkw. ma powstać w sercu stolicy. – Ankara z dumą będzie jego siedzibą – chełpi się minister kultury Ertugrul Günay. – Naszym marzeniem jest największe muzeum świata.

Czyż Azja Mniejsza nie kryje najwspanialszych ruin na całej kuli ziemskiej? Sami Turcy mają w tym jednak nikły udział. Ich przodkowie – lud Seldżuków – zaczęli podbijać te tereny dopiero w XI w., nadchodząc ze stepów Azji Środkowej. W 1453 r. upadł chrześcijański Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł), ale już wcześniej Hetyci, Grecy, wschodni Rzymianie i Bizantyjczycy wznosili w tej okolicy ogromne pałace, klasztory i amfiteatry. Homer, Tales czy król Midas – wszyscy żyli po tej stronie Dardaneli. Gdy ster rządów przejęli nowi, islamscy władcy, dumna wcześniejsza historia popadła w zapomnienie. Palący namiętnie fajkę wodną kalifowie woleli dbać o własne interesy.

Inwestycje w historię

Inaczej jest we współczesnej Turcji: kraj otwiera się na swoje dziedzictwo. W ostatnich latach powstała dynamiczna służba starożytności. Rodzimi badacze prowadzą wykopaliska sanktuariów z epoki kamiennej, greckich teatrów czy najstarszych kościołów. Według dyrektorów najsłynniejszych muzeów i instytutów archeologicznych w Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku Turcja zagroziła, że zabroni zagranicznym badaczom dostępu do wykopalisk i nie przedłuży im pozwoleń na poszukiwania, jeśli rządy ich krajów odmówią zwrotu dzieł sztuki, które – jak twierdzi Ankara – zostały bezprawnie wykopane z tureckiej ziemi. Turcy zagrozili także, że przestaną wypożyczać swoje skarby zagranicznym muzeom.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 8 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 lutego 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną