Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Eee...jak Edynburg

Szkocja: nowe państwo?

materiały prasowe
Szkocja szykuje się do niepodległości i pewnie się jej uda, ale czy Edynburg nadaje się na europejską stolicę?

Licząca blisko pół miliona mieszkańców stolica Szkocji, Edynburg, od 1999 r. mieści krajowy parlament i – zdaniem większości – najwięcej dotychczas skorzystała na uszczupleniu pozycji Londynu. Przyszłość Edynburga, w przeciwieństwie do wielu szkockich miast, rysuje się w różowych barwach. Miasto ma wiele atutów: jest gospodarzem największego na świecie festiwalu sztuki, jest słusznie cenione za własne życie kulturalne i konsekwentnie zyskuje wysokie oceny w rankingach jakości życia. Poziom zatrudnienia utrzymywał się na stałym poziomie, nawet po krachu finansowym 2008 r., przed którym Edynburg wcale się nie uchronił.

Tramwaj nie pojedzie?

A mimo to cierpi na pewną dziwną przypadłość: wcale się nie czuje, że właśnie przeżywa swoich pięć minut. Jest odwrotnie: przypomina raczej Wenecję lub inne miasto, które tylko wspomina czasy dawnej świetności. Jeśli miałoby to stanowić próbkę przyszłej niepodległości Szkocji lub przynajmniej większej niż obecnie autonomii, to są powody do zmartwienia.

Wysiadając z samolotu na edynburskim lotnisku, stajemy oko w oko z olbrzymich rozmiarów fotografiami miasta, które szczyci się położeniem chyba w najpiękniejszym krajobrazie świata. Zdjęcia opatrzono cytatami z dzieł znanych edynburskich myślicieli i pisarzy: Davida Hume’a, Waltera Scotta, Roberta Louisa Stevensona. Każdy z tych obrazów celebruje odległą przeszłość, a wizerunek miasta zdominowany jest przez zamek, który pochodzi z XVIII w. Opuszczając lotnisko, człowiek się zastanawia, czy miasto nie wraca czasem do XVIII-wiecznych warunków życia. Dziury na drodze, zaniedbane budynki w samym centrum i zaskakująca nieobecność nowych projektów budowlanych jakby dawały do zrozumienia, że władze miejskie wolałyby wrócić do czasów Hume’a i Stevensona.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 9 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną