Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Włochy na Grillu

Polityczny sukces włoskiego komika

Beppe Grillo przemawia na wiecu wyborczym w Trento. Grudzień, 2012 r. Beppe Grillo przemawia na wiecu wyborczym w Trento. Grudzień, 2012 r. Niccolo Caranti / Wikipedia
Prawdziwym zwycięzcą włoskich wyborów jest Beppe Grillo. Ten populistyczny komik wygrał, bo potrafił zebrać wokół siebie tych, którym nie jest do śmiechu. Ale trwałego rządu nie da się z tego skleić.
Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo dostał w ostatnich wyborach aż 25-proc. poparcie, czyli najwięcej ze wszystkich partii.Graziano Arici/Eyevine/EAST NEWS Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo dostał w ostatnich wyborach aż 25-proc. poparcie, czyli najwięcej ze wszystkich partii.

Sczepieni ze sobą od 20 lat w śmiertelnym klinczu włoska lewica i Silvio Berlusconi nie dostrzegli, że obok wyrasta potężna polityczna siła protestu, która wypowiedziała im wojnę. W wyborach z 24 i 25 lutego stare koalicje zdobyły niemal po 30 proc. głosów. Ostatecznie o włos wygrała centrolewica Pier Luigiego Bersaniego. Idący do wyborów nie w koalicji, tylko samodzielnie Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo dostał aż 25-proc. poparcie, najwięcej ze wszystkich partii.

Polityka 10.2013 (2898) z dnia 05.03.2013; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Włochy na Grillu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021