Świat

Papież, który się nigdy nie uśmiecha

Kard. Bergoglio następcą Benedykta XVI

Inauguracja papieża Franciszka Inauguracja papieża Franciszka Fczarnowski / Wikipedia
Tak o nim mówią w kręgach katolickich. Rzeczywiście charyzmą papież Franciszek nie błysnął. Ale wielu wiernym już się spodobał, zwłaszcza Rzymianom, do których przemówił płynną włoszczyzną.

 W Rzymie na pewno już go kochają, bo jest jednym z nich, Włochem choć z "końca świata". Należałem do tych, którzy oczekiwali nowego papieża spoza Europy. I doczekałem się, z czego się cieszę. Mniej entuzjazmu wzbudza życiorys. W najbliższym czasie, i to chyba bez czekania na inaugurację pontyfikatu, Watykan musi się szykować na ciężki ostrzał ze strony obrońców praw człowieka w Argentynie i świecie. Trzeba będzie szczegółowo i wiarygodnie wyjaśnić, jak zachowywał się Bergoglio za czasów rządów argentyńskiej junty wojskowej. Nie był wtedy nawet biskupem, ale był przełożonym jezuitów, z których część walczyła razem z lewicą z dyktaturą. Miał nastawienie antykomunistyczne, kojarzył z komunizmem tak zwaną  teologię  wyzwolenia, bardzo wtedy popularną w Ameryce Łacińskiej.

Coś w tym antykomunizmie nowego papieża musiało być, gdyż watykaniści uważają go za sympatyka prawicowego ruchu katolickiego ,,Comunione e liberazione’’, nastawionego niechętnie do współbrata Bergoglia, zmarłego już kardynała Martiniego, wielkiego przegranego rywala Ratzingera na konklawe w 2005 r. To wtedy Bergoglio, według przecieków, okazał się silniejszy od Martiniego, ale słabszy od Ratzingera. To było jego pierwsze podejście do papiestwa. 

Jorge Maria Bergoglio wybrał imię Franciszka. To ciekawe i obiecujące. Nie było dotąd papieża o tym imieniu. W końcu musi się kojarzyć od razu z św. Franciszkiem, który był w swoim czasie ostrym krytykiem zepsucia w Kościele rzymskim. A zarazem swoim własnym niezwykle skromnym i pobożnym życiem dawał świadectwo wartościom, w które wierzył.

Gdyby choć pod tym względem nowy papież wpuścił trochę świeżego powietrza do watykańskich pałaców, wielu katolików już za to samo by go chwaliło. A jeszcze bardziej, gdyby zabrał się do tak często dziś postulowanych, także przez część kardynałów, głębokich reform Watykanu. Możliwe, że się nie zawiodą, ale pod warunkiem, że papież Franciszek porządzi Kościołem przynajmniej kilka lat.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Łętowska kontra syndyk spółdzielni. Szykuje się ciekawy i ważny proces

Prof. Łętowska: Tu nie chodzi o tych 550 zł, których domaga się ode mnie syndyk. Chętniej dam trzy razy tyle na cele dobroczynne, niż pójdę jak baran ciągnięty na rzeź w procederze ułatwiającym różnym cwaniakom wzbogacanie się.

Violetta Krasnowska
20.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną