Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Niedoczytana Barcelona

Literatura: Perła Katalonii

materiały prasowe
Tutejsi pisarze są znani na całym świecie, ale miasto wciąż czeka na swojego Jamesa Joyce’a – autora, który stworzy mit tego miejsca.

Czym jesteś, Barcelono? Upragnionym i wytęsknionym miastem, które przyciąga – tak jak niegdyś Paryż – młodzież z całego świata? Czy raczej posępną, duszną i przeklętą mieściną, w której nie mógł wytrzymać nawet najsłynniejszy z twych synów, Carlos Ruiz Zafón? Jakie sekrety próbujesz ukryć za futurystycznymi i barokowymi fasadami swoich domów?

Jaką powieść piszesz z dala od hord imprezowiczów i turystów oblegających Dzielnicę Gotycką, park Montjuic albo krzykliwe Maremagnum? Bo na tym właśnie polega cały paradoks: gdy połykacze ognia zabawiają zachwyconych ukraińskich turystów na La Rambli albo na Plaça Catalunya, katalońscy pisarze zanurzają pióra w bardzo ciemnym atramencie. Przykładem może być Josep Pla, pionier literatury katalońskiej, ze swoim niezwykłym pamiętnikiem „El quadern gris” (Szary zeszyt) powstałym w okresie I wojny światowej. „Wracając do domu, w górę Passeig de Gracia, znów poddaję się zniechęceniu. Czuję się tak marnym drobiazgiem, że aż cały drżę” – pisał Pla 4 lutego 1919 r.

Nieznośne widma

Czy to tylko ponury nastrój wykorzenionego pisarza (urodził się w Palafrugell, nadmorskiej miejscowości koło Girony, która jest mniejszą siostrą Barcelony)? Być może: Costa Brava była podówczas ziemskim rajem. Ale dla Josepa Pla, tak samo jak dla Enrique Vila-Matasa, prawdziwe życie jest gdzie indziej: w książkach. Przed kilku laty złożyłem wizytę autorowi książki „Paryż nigdy nie ma końca” w mieszkaniu, które zajmował w pobliżu parku Güell. Tego dnia uliczne światła były jakby przygaszone, a książki zgromadzone w jego biblioteczce wyglądały wręcz groźnie: Melville, Kafka, Joyce i inni. Zaś sam Enrique, najbardziej paryski z hiszpańskich pisarzy, zmagał się tam z czarodziejskimi, ale nieznośnymi widmami.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 14 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 8 kwietnia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną