Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Wypaczenia patrzenia

Technika: W oku kamery

materiały prasowe
Prawie wszystkie nasze poczynania są już monitorowane. Ludzie nie dają rady kontrolować zbieranego materiału, podejrzane zachowania mają więc rozpoznawać specjalne programy komputerowe.

Obroty amerykańskiej firmy BRS Labs w ciągu ostatniego roku wzrosły dziesięciokrotnie, do 200 mln dolarów. To niezwykle dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo otworzyło nowe biura – w Houston, Sao Paulo i Londynie. Technologia przezeń oferowana jest już stosowana w San Francisco i eksportowana do Dubaju.

Źródłem sukcesu BRS – to skrót od Behavioral Recognition Systems, czyli „systemy rozpoznawania zachowań” – jest monitoringowe oprogramowanie o nazwie AiSight.

Rewolucjonizuje ono właśnie na całym świecie systemy monitoringu lotnisk i dworców, sprawiając, że kamery mądrzeją. Wyposażone w ten program uczą się rozpoznawania wyróżniających się zachowań. Obojętne, czy ktoś postawi walizkę czy wysiądzie z auta tam, gdzie nie powinien, albo przejdzie przez ogrodzenie – komputer natychmiast wszczyna alarm. Człowiek nie jest już potrzebny do oceny zarejestrowanych przez kamerę zachowań innych ludzi – oto spełnienie marzenia wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

System sam się uczy

Według szacunkowych danych na całym świecie jest 15 mln kamer monitoringu. W samej tylko Wielkiej Brytanii rejestrują każdego obywatela średnio 300 razy dziennie. Zdjęcia te kończą jednak najczęściej w niebycie. Nie ma po prostu wystarczająco dużo pracowników, by cały zbierany materiał wideo, na żywo czy nie, uważnie obejrzeć i przeanalizować. Maszyna natomiast nigdy nie daje sobie odwrócić uwagi, jest zawsze skoncentrowana, nie potrzebuje przerwy na kawę. Koncept „inteligentnej kamery monitoringowej” trafia w ogromną lukę w rynku.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 15 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 15 kwietnia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną