Świat

Rewolucja to żart

Egipcjanie śmieją się z siebie

Obalony przed dwoma laty Mubarak to zdecydowanie najważniejszy bohater egipskich dowcipów. Obalony przed dwoma laty Mubarak to zdecydowanie najważniejszy bohater egipskich dowcipów. Ben Curtis/AP Photo / EAST NEWS
Egipt to najweselszy barak w bliskowschodnim obozie, ale jego nowe islamskie władze nie znają się na żartach i właśnie zamknęły usta najpopularniejszemu komikowi.
Bassam Jusuf otoczony wielbicielami przed wejściem na przesłuchanie w związku ze stawianymi mu zarzutami o obrażanie islamu i szefów państwa.Amr Nabil/AP Photo/EAST NEWS Bassam Jusuf otoczony wielbicielami przed wejściem na przesłuchanie w związku ze stawianymi mu zarzutami o obrażanie islamu i szefów państwa.

Egipski lis prosi o azyl polityczny w Libii. – Lisie, dlaczego uciekasz z ojczyzny? – pyta pogranicznik. – Bo w Egipcie aresztują wielbłądy. – Ale ty nie jesteś wielbłądem? – Oczywiście, że nie, ale wytłumacz to egipskiej policji.

39-letni kardiochirurg z Kairu Bassam Jusuf tym właśnie starym egipskim dowcipem skomentował działania prokuratury, która 30 marca nakazała jego aresztowanie. Zarzuty? Znieważenie islamu, prezydenta Egiptu Mohammada Morsiego i podawanie fałszywych informacji.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Świat; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja to żart"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021