Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Premier po dziadku

Książę polityki odzyskuje Japonię

Abe powrócił na fotel premiera głosząc hasło: „Odzyskajmy Japonię”. Abe powrócił na fotel premiera głosząc hasło: „Odzyskajmy Japonię”. Itsuo Inouye/AP / EAST NEWS
Energiczny Shinzō Abe marzy, że wreszcie wiśnia „zakwitnie z kolcami”: Japonia po raz pierwszy od wojny będzie miała prawdziwą armię. Taki ma dług do spłacenia.
Postaci Polaka i Litwina z serii komiksów „Axis Powers Hetalia”.AN Postaci Polaka i Litwina z serii komiksów „Axis Powers Hetalia”.

Czeka go prawdziwe europejskie tournée. Na początek, w sobotę 16 czerwca, spotyka się w Warszawie z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Być może mieszkańcy Czech, Polski, Słowacji i Węgier nie widzą bezpośrednich efektów działalności V4, ale dla Shinzō Abe właśnie szczyt grupy to znakomite audytorium, by lobbować w interesie japońskich firm stawiających elektrownie atomowe. Czechy, Polska i Węgry mogą niebawem potrzebować w sumie siedmiu reaktorów i to już jest wystarczająco dobry powód, by japoński premier – po dekadzie przerwy – zajrzał nad Wisłę.

Shinzō Abe z pewnością wie o Polsce więcej niż statystyczny Japończyk, choćby fan popularnej serii japońskich komiksów „Axis Powers Hetalia” – ich fabuła jest luźno inspirowana wydarzeniami z okresu drugiej wojny światowej, a bohaterowie to personifikacje biorących w niej udział państw. Wszystkie skrojone według najbardziej prostych stereotypów, jakie mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni przypisują innym nacjom. Polskę reprezentuje Feliks Łukasiewicz – nosi zielony mundur, który czasem zamienia na damskie sukienki, i uwielbia słone paluszki. Kontakty między Polską a Japonią są tak ograniczone, że wielu Japończyków czerpie wiedzę o Rzeczpospolitej właśnie z tego komiksu-mangi.

Warszawa będzie przystankiem w drodze na od dawna wyczekiwany, nie tylko przez Japonię, szczyt G8 w Irlandii Północnej, gdzie m.in. Chiny, Rosja i USA mają radzić nad antidotum na powtarzające się kryzysy koreańskie. Abe zajrzy też do Dublina, ponieważ Irlandia przewodniczy Unii, która z kolei negocjuje z Japonią porozumienie o wolnym handlu.

To już drugie podejście Abe do wielkiej polityki. W 2007 r., po zaledwie roku urzędowania, Abe kończył pierwszą kadencję na stanowisku premiera w niesławie – oficjalnie rezygnował z powodów zdrowotnych, ale w rzeczywistości musiał się podać do dymisji po serii gaf i skandali, w tym po samobójstwie oskarżonego o korupcję ministra rolnictwa.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Premier po dziadku"
Reklama