Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Zderzenie kontynentów

Bunt niektórych Turków

Plac Taksim w centrum europejskiego Stambułu 8 czerwca opanowali antyrządowi demonstranci i kilka piosenek - w tym „Telephone Call from Istanbul” Toma Waitsa. Plac Taksim w centrum europejskiego Stambułu 8 czerwca opanowali antyrządowi demonstranci i kilka piosenek - w tym „Telephone Call from Istanbul” Toma Waitsa. Uriel Sinai/Getty Images / FPM
Kłótnia o mały park w Stambule uświadomiła wielu Turkom, jak bardzo mają dość premiera Erdoğana. Wielotysięczne demonstracje niczego jednak nie uświadomiły Erdoğanowi.
Przeróbka słynnej okładki magazynu „Time” z kilkoma zmianami, m.in. nowym hasłem: „Albo tak, jak chce Erdogan, albo wcale”.Stoyan Nenov/Reuters/Forum Przeróbka słynnej okładki magazynu „Time” z kilkoma zmianami, m.in. nowym hasłem: „Albo tak, jak chce Erdogan, albo wcale”.

Piątek w nocy, 7 czerwca. Na wiadukcie koło stadionu drużyny Beşiktaş, zaraz za wypalonymi szkieletami trzech miejskich autobusów, fala młodych ludzi usiłuje przedostać się do sąsiedniej dzielnicy Stambułu – na odsiecz innym protestującym. Nacierają na szpalery policji, rozbijając się o armatki wodne i kłęby gazu łzawiącego. Krztuszą się, zawracają i znów zwierają szeregi. Niektórzy, nagradzani przy każdej okazji oklaskami przyjaciół, przerzucają dymiące ładunki gazowe przez mury stadionu, inni wyrywają z ziemi znaki drogowe i billboardy, ustawiają z nich barykady. Od czasu do czasu protestujący tworzą szpaler, by móc ewakuować rannych.

800 m dalej, na placu Taksim ludzie nerwowo wyczekują kolejnego szturmu policji. Wśród nich stoi brodaty, lekko łysiejący młody mężczyzna, ubrany w dżinsy i szary skafander. Stoi wpatrzony w płomienie, wśród których dogorywa zaparkowany obok samochód, i odpala papieros od papierosa. Przedstawił się jako Onur Yusufoglu, student filozofii, perkusista w rockowej kapeli i pesymista.

Pesymizmu – życiowego i filozoficznego – nauczył go Platon, któremu Onur poświęcił pracę magisterską zatytułowaną „Rozbieżność między byciem i stawaniem się na podstawie dialogu »Teajtet«”, czyli dialog traktujący o sposobach zdobywania wiedzy. Onur oszczędza bardziej szczegółowego opisu. Powiedział tylko: – Platon nauczył mnie, że większość ludzi pojmuje rzeczywistość tylko częściowo, nie dostrzegając sedna problemów, które ich otaczają.

Ostatnio Onur martwił się, że to, co mówi Platon, doskonale odzwierciedla jego własne obserwacje rówieśników, wśród których panuje niemoc, ignorancja i zobojętnienie wobec autorytarnych zapędów premiera Recepa Tayyipa Erdoğana. – Przez ostatnie parę lat nikt nic nie robił, nikt nic nie mówił – przyznaje.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Zderzenie kontynentów"
Reklama