Świat

Pracowity jak Polak

Jak nas widzą Niemcy

Jakie skojarzenia przychodzą Niemcom do głowy, gdy słyszą słowa "Polska" lub "Polacy"? Odpowiedzi dostarczyły opublikowane właśnie badania, przeprowadzone na zlecenie warszawskiego Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna.

„Polnische Wirtschaft“ - negatywny stereotyp dotyczący oceny polskiego gospodarowania traci swoje ironiczne zabarwienie i oznacza dla ankietowanych Niemców (reprezentatywna grupa licząca ponad tysiąc osób) gospodarkę ekonomicznego wzrostu, a nie rozgardiasz. Socjolodzy z renomowanego instytutu badań opinii publicznej TNS EMNID z Bielefeld stwierdzili ponadto, że słowo „Polacy“ kojarzy się Niemcom (40 proc. wskazań) z pracą wykonywaną rzetelnie i ze znawstwem. I jest to tendencja niezmienna od lat, podkreślają badacze.

A jednak coś się zmieniło! Pracujących w Niemczech rodaków otacza inna atmosfera. Od dwóch lat niemiecki rynek pracy stoi dla nich otworem - pracują więc legalnie, konkurując niższymi cenami i nie oglądając się na 8-godzinny dzień pracy. Zakładają firmy, głównie rzemieślnicze, wynajmują mieszkania, a gdy uznają, że ich finansowa sytuacja na to już pozwala, sprowadzają żony i dzieci, uważając przy tym, że jest to mniej kłopotliwe niż przeprowadzka z polskiej prowincji do Warszawy! Niezmiennie dobrą opinią cieszą się Polki opiekujące się niemieckimi seniorami, cenione za oddanie, uczciwość i serdeczny stosunek do podopiecznych. I one nie są zdane na pracę „na czarno“, zaś w niektórych domach traktowane są na zasadach kolejnego członka rodziny.

Nie dziwią więc wyniki badań EMNID-u, z których wynika, że niemal 80 proc. Niemców najchętniej widziałoby Polaka jako współpracownika, 77 proc. jako sąsiada i zaledwie o trzy procent mniej jako osobę zamieszkałą w Niemczech na stałe. Znormalniało, choć nadal znaczny odsetek skojarzeń ze słowem „Polacy“ (ponad 14 proc) dotyczy przestępczości. „Jedź do Polski, twoje auto już tam jest“ – to powiedzenie nadal jest w obiegu, ale zapewne nie przyświeca Niemcom planującym wyjazd do naszego kraju: po 1989 roku co czwarty z nich odwiedził Polskę. Kojarzy się ona mieszkańcom Bundesrepubliki z państwem, w którym panuje korupcja (50 proc. wskazań) i biurokracja (30 proc. ankietowanych). Jednocześnie 40 proc. Niemcow - więcej niż w poprzednich latach - uważa, że polska gospodarka rozwija się dobrze. Z daleka lepiej widać?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną